EURO CHALLENGE 2012

Plzeň Plaza, 26. května

EURO CHALLENGE

Úžasné počasí, neuvěřitelná divácká podpora – více než 5 000 diváků, Martin Komárek poprvé v závodě před českým publikem a hned suverénně vítězně, to jsou v kostce nejdůležitější fakta z dřevorubeckého závodu STIHL Timbersports Euro Challenge.

Plzeň prokázala, že nebyla vybrána jako hostitel prestižního a letošního největšího evropského závodu v dřevorubeckých sportech STIHL Timbersports Euro Challenge, náhodou. V závodě se představilo 14 borců z 9 zemí. Hlavními hvězdami byli vicemistr světa Christophe Geissler ze Švýcarska, Dirk Braun z Německa a především domácí Martin Komárek, držitel světového rekordu disciplíny STIHL Stock Saw a třetí nejlepší dřevorubec světa 2010 a 2011. České zastoupení doplnili také mistr ČR 2011 Jan Svoboda, dřevorubci Aleš Svoboda, Jan Kamír, Zdeněk Maťha a Jan Wáwrů.

Hned v úvodní disciplíně Springboard Martin Komárek dokázal, že je jeho oblíbenou disciplínou a ve výborném čase 51,80 s se ujal vedení, následován Francouzem Giguetem. Ve dvou následujících disciplínách také dominoval. Smolnou se stal Standing block chop pro jednoho z favoritů Dirka Brauna, kde skončil poslední. V polovině závodu byl na prvním místě Martin Komárek s maximálním počtem 42 bodů. V řezání jednomužnou pilou ukázal Dirk Braun, proč je držitelem evropského rekordu. Časem 11,54 s zaostal jen 6 setin za svým maximem. Martin Komárek byl v této disciplíně třetí a s přehledem si udržel vedení. V předposledním Underhand Chopu Martin opět zvítězil a zcela suverénně si upevnil vedení. Závěrečná Hot Saw se stala osudnou pro mnoho favoritů v čele s Geisslerem a Braunem, kteří byli diskvalifikováni. Naopak Martinovi se Hot Saw velmi povedla a s časem 6,82 s za sebou opět nechal celé závodní pole. Martin Komárek naprosto suverénně zvítězil, zároveň získal i tituly The Best Sawman a The Best Axeman. Druhý skončil 52letý francouzský matador Gilles Giguet a bronz získal švýcarský favorit Christophe Geissler. Těsně pod stupni vítězů skončil Zdeněk Maťha, který se tomuto sportu věnuje teprve od roku 2009. Na pátém místě se umístil několikanásobný mistr České republiky Jan Svoboda.

Vítěz Martin Komárek okomentoval svůj výkon: „Jsem nesmírně rád, že se mi podařilo vyhrát. Vítězství v pěti disciplínách ze šesti, třetí místo v single bucku a celkový počet 82 bodů z možných 84 je fantazie. Je to pro mě ještě cennější, protože zatím trénuji jen zvolna a moje hlavní sezóna začne až později. A hlavně tento závod byl mým snem a podílel jsem se na něm i jako pořadatel. Proto je pro mě asi největším vítězstvím, že se vše podařilo na výbornou a Plzeň viděla nezapomenutelný závod. Děkuji moc divákům za vynikající podporu.Všichni viděli, že vrcholný Timbersports už dávno není jen o mě. Mnoho našich kluků se může rovnat největší evropské špičce, což dokládá i fantastické čtvrté místo mladého Zdeňka Maťhy a páté Jana Svobody."

vysledky200x140