Pro Series U.S. 2009

Čtvrtfinále - Lehi / Utah

Od 5. do 6. května hostilo americké město Lehi v Utahu 32 nejlepších světových dřevorubců, kteří se zde utkali v prvním kole americké série STIHL Timbersports Series. Borci byli rozděleni do 4 skupin a nemohl chybět náš čtyřnásobný mistr Evropy a úřadující vicemistr světa Martin Komárek. O tom, jak se Martinovi vedlo, a že postup do dalších bojů nebyl zrovna jednoduchou záležitostí, se dočtete dále.

Martin byl vylosován do skupiny A (pool A), kde se utkal mimo jiné i s Australenem Davidem Bolstaden, který je v současnosti vládcem tohoto sportu. Už ve springboardu dokázal Bolstad své kvality a s časem 40,77 s byl o více než 6 sekund rychlejší než zbytek startovního pole. Svůj výkon komentoval lakonicky: „Nic není hotové, ale není to rozhodně špatný start." Většina závodníků se shodla na tom, že dřevo bylo měkčí než obvykle a měly problémy v něm vysekat kapsy na pomocné prkno. Martinovi se springboard povedl a skončil v něm celkově třetí v čase 57,72 sekund.

Ve Stock Saw Martin zazářil a podařilo se mu vyhrát v čase 12,38s. Martin potvrdil, že dřevo ve springboardu bylo relativně měkké, ale to neplatilo u Stock Saw. „Dřevo bylo určitě tvrdší než v Evropě. Springboard je moje nejoblíbenější disciplína, ale na Stock Saw to dnes šlo také úplně hladce. Při této disciplíně rozhoduje mnoho faktorů, jako je motor, nadmořská výška, vlhkost a mnoho dalších," komentoval svůj výkon Martin. Díky vítězství se Martin posunul na druhé místo hned za Bolstada, který byl v této disciplíně druhý.

Standing Block Chop byl opět v dominanci Davida Bolstada, ten zvítězil v čase 14,89s. Druhý skončil další z favoritů Bradley DeLosa, kterému se nepovedlo Stock Saw, kde byl předposlední a získal jen dva body. DeLosa k tomu dodal: „V disciplínách se sekerou jsem silný, což dokazují zatím dvě druhá místa. Ovšem je to velmi silná skupina a sešlo se tu opravdu dost vynikajících závodníků v disciplínách se sekerou. Rozhodnout může až závěrečná Hot Saw." Menší pohromou byl Standing pro Martina, který nepotvrdil pověst vynikajícího „axe mana" a skončil předposlední s časem 23,29 s. Přesto se právě s DeLosou dělil o druhé místo. V Single Bucku se vrátil do hry „Super" Dave Jewet, kterému se nepodařil start do soutěže. Zde ovšem zvítězil v čase 12.037, ke kterému mu pomohlo 13 přesných řezů. Brad DeLosa skončil třetí, Bolstad čtvrtý a Martin pátý.

Předposlední disciplínou byl Underhand Chop, který ovládl Brad DeLosa v čase 15,87 a zvítězil s velkým náskokem 2,2 vteřiny před Ardenem Cogarem Jr.. Právě souboj Cogara Jr. s Bolstadem byl velmi zajímavý a Cogar v něm zvítězil o několik setin vteřiny. Arden Cogar hodnotil svůj výkon takto: „Bylo to poměrně tvrdé dřevo a nepodařilo se mi ho trefovat pořádně, proto i výsledný čas nebyl optimální." Martinovi se tato disciplína nepovedla ideálně a skončil předposlední. Pořadí před poslední Hot Saw bylo následující: Bolstad, DeLosa, Cogar Jr. a na čtvrtém děleném postupovém místě Martin Komárek a Mathew Cogar. Poslední disciplína Hot Saw může v okamžiku zhatit veškeré naděje a ne vždy se tato monstra podaří nastartovat. Proto je tato disciplína i noční můrou všech techniků a jak říkají sami závodníci: „Závod končí, až utichne poslední hot saw."

Pro Martina naštěstí vše dobře dopadlo a on potvrdil, že dnes se mu s motorovou pilou daří a tři kotouče odkrojil za 7,38s, což znamenalo druhé místo za Bolstadem. Udržel si tak čtvrté postupové místo a o bod porazil Mathew Cogara. Do semifinále kromě něj postoupil suverénní Bostad, DeLosa a Arden Cogar. Martin svůj postup komentoval: „Už se těším na příští týden do Columbusu ve státě Georgie, kde bude bojovat nejlepších 16 o postup do finále. Závod se uskuteční na basebalovém stadionu. Trochu mě trápí tenisový loket, ale snad se vše dá do pořádku. Držte mi palce."

Semifinále a finále - Columbus / Georgia

Nejprve se podíváme na první semifinálovou osmičku ze skupiny A, kam byl zařazen po úspěšném čtvrtfinále i náš Martin Komárek. Jak to bude těžký boj naznačil před zahájením vítěz této skupiny a úřadující mistr světa Novozélanďan David Bolstad: „Startovní pole je neuvěřitelně nabité. Musíte být opravdu ve vynikající formě, abyste se dokázal prosadit.“ Bolstad odstartoval výborně a v čase něco málo přes 42 sekund, tedy o více jak 12 sekund zvítězil ve Springboardu.

Smolně vstoupil do soutěže Justin Beckett, který obdržel DQ, značící nula bodů. Rozhodně ale závod nevzdal a vítězstvím ve Stock Saw a Single Bucku se katapultoval zpět a nakonec skončil na čtvrtém a posledním postupovém místě. Martin začal poměrně dobře třetím místem ve Springboardu a čtvrtým ve Stock Saw. Bohužel opět ztratil při Standing Block Chopu a především v Underhand Chopu, kde byl poslední. Zbývá jen dodat, že Martina před tímto vrcholem americké série neopustili problémy s tenisovým loktem a týden před dnem D musel navíc místo tréninku bojovat s virózou. I v Single Bucku to bylo až šesté místo. A tak i přes vynikající Hot Saw to nestačilo lépe než na páté místo a zisk 25 bodů.

První skončil podle předpokladů Bolstad s výsledkem 37 bodů, druhý deLosa 34 bodů a na třetím místě byl Cogar, Jr. s 28 body. Druhé semifinále bylo šťastnější pro Američana Carsona Boswortha, který je pravidelným účastníkem na českých tréninkových kempech a velkým Martinovým kamarádem. Carson skončil na čtvrtém postupovém místě se ziskem 28 bodů. V tomto semifinále dominoval Novozélanďan Jason Wynyard a s přehledem se ziskem 41 bodů postoupil z prvního místa. Druhý skončil Dale Ryan a třetí místo bylo příjemným překvapením. Patřilo totiž již padesátiletému Američanovi Del Metzovi.

Velké finále aneb nikdy nevěř Hot Saw!

Možná by bylo dobré předem upozornit, že nikdo jiný než Bolstad nebo Wynard od roku 1997 nevyhrál americkou sérii ve STIHL Timbersports! Loni zcela dominoval Bolstad, který zvítězil o 11 bodů. Na mistrovství světa, kde ale Wynyard nestartoval, dokonce získal plný počet bodů (tedy zvítězil ve všech disciplínách), což bylo celkem 90, druhý Martin Komárek jich měl na kontě 67. Letošní ročník měl být opět velkým soubojem těchto titánů. A také byl až do poslední nervy drásající disciplíny, kterou je mnohdy velmi krutá Hot Saw.

„Loňská porážka o 11 bodů mě donutila se vážně zamyslet nad tím, jak dělám tento sport. Takovýhle výprask vás rozhodně moc nepotěší. Proto jsem se připravoval velmi intenzivně a ono se to vrátilo,“ komentoval po akci svůj výkon Wynyard. Jenže zhruba tak před deseti minutami mu do smíchu nebylo a Wynyard velmi smutně balil své náčiní. Do poslední disciplíny nastupoval s náskokem čtyř bodů, to značí čtyři místa a třetí místo v Hot Saw mu zaručovalo jasné zlato bez ohledu, jak se bude dařit druhému Bolstadovi. Jenže Hot Saw je nevyzpytatelná. Wynyard do závodu nastoupil s půjčenou pilou od svého švagra Diona Lana. „Můj vlastní stroj, který jsem si rok stavěl a ladil se mi rozbil den před závodem.“ Půjčený stroj se mu nepodařilo nastartoval a tak následovalo DQ. V tuto chvíli bylo vše v rukou Davida Bolstada, který musel být nejhůře čtvrtý, pokud chtěl vyhrát zlato. V druhém řezu přišla chyba a Bolstad skončil v této disciplíně šestý a musel se spokojit se stříbrem.

Wynyard to komentoval: „ Je mi Davida líto. Měl to ve svých rukou. Raději bych vyhrál bez tohoto zaváhání a nejlépe ve vzájemném souboji v poslední disciplíně.“ Lane, který Bolstadovi půjčoval pilu si evidentně také oddechl: „Bylo by mi to hrozně líto, kdyby Jason kvůli mé pile nevyhrál. Trénuji společně s ním a musím říct, že neznám nikoho, kdo by tolik obětoval tomuto sportu. Každý den trénuje minimálně dvě až čtyři hodiny, většinou i o víkendech.“ Wynyard dále řekl: „Zase to probudilo moji vášeň pro tenhle krásný sport. Myslím, že je stále plno světových rekordů, které si říkají o překonání. To je teď můj cíl.“