STIHL MS 462

nová motorová pila s objemem 72,2 cm³

Motorová pila STIHL MS 462

Návštěvníci veletrhu Forstmesse v Luzernu měli v létě možnost seznámit se s novou motorovou pilou STIHL MS 462. Velmi slibnou novinkou v kategorii motorových pil s objemem motoru 70 kubických centimetrů. Je určena profesionálním dřevorubcům pro mýtní i kalamitní těžbu a své uplatnění najde také při údržbě parků a krajiny.

STIHL MS 462 se již prodává v Německu, Rakousku a Švýcarsku. V České republice stejně jako ve skandinávských zemích a třeba Spojených státech amerických se zákazníci nové pily dočkají až v průběhu letošního roku. Do nové pily vkládá firma STIHL velké naděje, protože s ní nahrazuje dva předcházející modely. MS 462 v nabídce nahradí jak MS 461, tak MS 441 a zastoupí tak obě pily v objemové třídě 70 cm³.


Parametry nové MS 462 jsou velmi slibné. S prázdnou nádrží bez vodicí lišty a řetězu dosahuje hmotnosti 6 kg a patří tak k nejlehčím motorovým pilám v této objemové třídě. Při maximálním výkonu 4,4 kW tak dosahuje výborného poměru výkonu a hmotnosti 0,73. Ve standardním provedení může být motorová pila osazena vodicí lištou ES Light o délce 50 cm s řetězem 3/8 RS a dohromady pak hmotnost stoupne na 7,6 kg. Možné je i použití vodicích lišt o délce 63 a 71 cm systému ES Light s pilovými řetězy RS.

Model MS 462 pohání ekonomický motor STIHL 2-MIX s technologií kanálů 1-in-4, umožňující přepouštění čerstvé směsi a následné vypláchnutí spalovacího prostoru prostřednictvím efektu zpožděného vyplachování. Nová geometrie spalovacího prostoru a přepouštěcích kanálů zaručuje rychlejší přepouštění směsi a rychlejší plnění spalovacího prostoru, což přináší vyšší výkon a vysoký krouticí moment v širokém spektru otáček. Zároveň dochází k lepšímu prohořívání směsi. Zvyšuje se tak nejen účinnost, ale pila také dosahuje nižších emisí ve výfukových plynech a nižší je samozřejmě i spotřeba paliva.

MS 462


STIHL MS 462 je první motorová pila STIHL vybavená nejnovější verzí elektronické řídicí jednotky M-tronic 2.0, která pilu automaticky přizpůsobuje změněným podmínkám. Motorová pila pak například podává rovnocenný výkon bez ohledu na nadmořskou výšku. Po nastartování studené motorové pily s aktivovanou brzdou řetězu je třeba nechat motor běžet asi 30 sekund, potom odbrzdit a přidat plný plyn po dalších asi 40 sekund. Elektronická řídicí jednotka projde různé úrovně otáček a plně automaticky nastaví nejvyšší možné otáčky. Přibližně po 72 sekundách je kalibrace ukončena a uživatel může motor vypnout nebo přímo pokračovat v práci. Provedené změny jsou přitom uloženy do paměti přístroje. Systém M-Tronic zaručuje perfektní zrychlení díky rychleji reagujícímu zapalování a obohacování směsi, což přináší vyšší efektivitu práce zejména při odvětvování.

Horní kryt motoru je jednodílný a lze ho snadno odmontovat díky bajonetovým uzávěrům. Umožňuje rychlý přístup ke vzduchovému filtru. MS 462 je vybavena filtrem HD2 s radiálním těsněním, který vykazuje vynikající ochranu proti jemnému prachu, povrch odpuzuje vodu i olej a zároveň se velmi snadno udržuje.

Na krytu ventilátoru jsou vyznačeny směrové lišty pro korekci směru řezu a podobnou pomůckou jsou vodicí lišty integrované do krytu řetězky, které usnadňují odvětvování. Jako všechny profesionální pily STIHL má také nová MS 462 stavitelné čerpadlo oleje. Dávku oleje lze velmi jednoduše zvýšit při práci se suchým dřevem nebo při použití delší vodicí lišty.

Při dlouhodobé práci s ručním motorovým přístrojem může docházet k problémům s prokrvováním rukou a paží. STIHL proto vyvinul vysoce kvalitní systém antivibračních prvků montovaných v místě upevnění rukojetí, které toto nebezpečí výrazně oslabují. Antivibrační elementy nové MS 462 byly konstrukčně upraveny a jsou teď menší při zachování stejným parametrů. Zvýšila se však tuhost a přesnost vedení pily v řezu, a to i při práci s delšími lištami.

S novou pilou posunul STIHL opět o kousek dál hospodárnost, poměr výkonu a hmotnosti a s největší pravděpodobností vyrobil nový bestseller. Profesionální uživatel ocení zejména stroj s malou systémovou hmotností. Tímto termínem se označuje hmotnost motorové pily s lištou a řetězem. Díky promyšlené konstrukci jednotlivých součástek se STIHL MS 462 může pochlubit systémovou hmotností jen 7,6 kg a je tak pro profesionální uživatele ideálním přístrojem. Vzhledem k tomu, že MS 462 je pouze o 0,4 kg těžší než MS 362, bude zajímavé, pro jakou pilu se budou rozhodovat zákazníci dosud přemýšlející o pilách v nižší objemové třídě.

Jednou z věcí, na které se při nákupu nové pily zapomíná, je, že se jedná o přístroj poháněný spalovacím motorem a jako takový potřebuje zajet stejně jako nové auto. S každým dalším doplněním nádrže pak bude výkon pily lepší a lepší.
 

Technická data
Motor 2-MIX
Zdvihový objem 72,2 cm3
Výkon 4,4 kW
Max. krouticí moment 4,7 Nm
Hmotnost motorové jednotky 6,0 kg
Hmotnost na jednotku výkonu 1,36 kg/kW
Systémová hmotnost 7,6 kg
Akustický tlak 108 dB(A)
Akustický výkon 119 dB(A)
Hodnota vibrací vlevo / vpravo 4,7 m/s2 / 3,6 m/s2

vyhledání prodejce Najděte si svého nejbližšího

prodejce!
Varianty pily MS 462 Dostupné ve variantách: