Brno, 05/14/2019

Jiří Rumplík: Robotické sekačky? Trend, který nejde zastavit

Robotické sekačky? Trend, který nejde zastavit Zoom

Co přináší letošní jarní sezona za novinky v oblasti zahradní techniky? Podle Jiřího Rumplíka, jednatele společnosti STIHL v České republice, mimo jiné také další vlnu zvýšeného zájmu o robotické sekačky. Očekává přitom, že v příštích letech budou ukrajovat stále větší podíl v prodejích.

„Podepisuje se na tom především vliv aktuální doby. Tedy to, jak se mění každodenní život lidí. Dříve bylo běžné končit v práci o půl třetí, být ve tři doma a zbytek dne se starat o zahradu, pole nebo hospodářství. Pokud dnes většina z nás končí kolem šesté večer, na práci na zahradě nezbývá prostor. Prioritou je čas s rodinou. Proto stále více lidí volí stroj, který dokáže sekat zahradu pravidelně, aniž by u toho musel někdo být fyzicky přítomen," říká Jiří Rumplík, jednatel společnosti STIHL v České republice.

Druhým dechem přitom upozorňuje, že neplatí ani obecně rozšířený mýtus o tom, že kvalita sekání pomocí „robotů" nedosahuje úrovně péče o trávník pomocí klasických modelů. „Robotická sekačka nečeká na sobotní ráno, ale seká podle toho, jaký žací program zvolíte. Budete-li chtít, klidně i dvakrát za den. Třeba dopoledne a odpoledne. To se samozřejmě projeví na kvalitě trávníku, protože když necháte trávu růst delší dobu, zesílí a stébla ztvrdnou. Není tak hustá a pěkná na pohled a není ani tak příjemná na dotek. Díky tomu, že se seká pravidelně, je jemná, velmi hustá a posekaná hmota zároveň funguje jako hnojivo," doplňuje muž, který od loňského roku vede českou pobočku legendární značky lesní a zahradní techniky.

Žádná sobota ráno, pořád

Mnoho z uživatelů také mívá na sekání vyhrazený určitý čas – typicky třeba sobotu dopoledne. A proto seče trávník i ve chvíli, kdy na to není připravený. Třeba i když je právě ranní rosa nebo i když celou noc pršelo. To samozřejmě škodí nejen trávníku, ale i sekačce, protože se posekaná tráva lepí na mechanismus v žací skříni. Dnes už přitom robotická sekačka zvládne i práci na opravdu velkých zahradách.

„Už dnes najdete u prodejců dostatečnou produktovou nabídku, která uspokojí dejme tomu dvě třetiny zákazníků. Velmi brzo navíc představíme tři nové řady robotických sekaček, z nichž každá bude určena pro konkrétní druhy trávníků. Takže pokud se dnes dokážete sekat zahradu třeba o tisíci metrech čtverečních, již velmi brzo budou zvládat až třeba osm tisíc metrů. Přesuneme se tedy od „hobbíků" i do světa poloprofesionálů," uzavírá Jiří Rumplík.

Jak se vyznat v produktovém názvosloví?

STIHL současné portfolio robotických sekaček rozdělil na takzvanou čtyřkovou řadu, která je pro trávníky do 1000 metrů čtverečních a pak šestkovou řadu, která je určena pro trávníky do 4 000 čtverečních metrů. Brzy se však u prodejců objeví ještě řady s vyššími čísly.