Jarní péče o trávník

Přejete si krásný, hustý trávník, ale nevíte, jak na to? Péči o trávník je třeba nepodcenit. Začít byste měli už na jaře, jakmile roztaje první sníh. Podívejte se s námi na několik jednoduchých tipů, které vám s údržbou trávníku pomůžou.

Žena provádí jarní péči o trávník a na zahradě shrabuje posečenou trávu

Přehled: Jarní péče o trávník

  • Na jaře odstraňte z trávníku listí a větve
  • Půdu nakypřete hráběmi a nechte ji vyschnout
  • Pohnojte trávník jarním hnojivem
  • Do sečení se pusťte nejdříve dva týdny po hnojení
  • Trávník, který je zplstnatělý a prorostlý mechem, pak vertikutujte
  • U jílovité a velmi zhutnělé půdy proveďte po vertikutaci pískování
  • Po prvním sečení je ideální sekat trávník každý týden

Jak připravit trávník na novou sezónu

Sníh roztál a teploty postupně stoupají: nastal ten správný čas na péči o trávník. Po zimním odpočinku je trávník „vyhládlý“, a proto je třeba jej na novou sezónu pořádně připravit. Než začnete s hnojením, je třeba trávník zbavit všeho, co do něj nepatří. Rozsah jarní péče o trávník totiž závisí také na tom, jak moc trávník trpěl: je zarostlý mechem, zplstnatělý a plný plevele? Nebo je v něm hodně odumřelé trávy? 

Muž vertikutuje zelený trávník pomocí akumulátorového provzdušňovače STIHL RLA 240

Musím trávník vertikutovat?

Rozhodnutí o tom, zda je třeba trávník vertikutovat, závisí výhradně na jeho stavu: Lehce projeďte drny malými kovovými hráběmi. Pokud na trávníku zůstávají zbytky po sečení, plevel nebo mech, je vhodné půdu provzdušnit vertikutátorem. Odstraníte tak plsť nebo případně zabráníte jejímu vzniku. Vertikutace se však doporučuje po tom, co má za sebou trávník počáteční fázi růstu. Proto už by měl mít v době vertikutace za sebou také hnojení a jedno nebo dvě sečení.

Jarní péče o trávník: První kroky

Chcete-li mít zdravý trávník, začněte jarní péči o něj jeho důkladným vyčištěním. Staré listí a drobné spadané větve lze snadno odstranit hráběmi nebo foukačem listí. Na trávníku, který v zimě hodně utrpěl a vytvořila se v něm holá místa, je třeba provést přísev.  Trávník má díky odnožování schopnost menší místa zatáhnout, větším je nutné pomoci. Prázdné plochy pohrabte a dle hloubky prostoru dosypte zeminou. Travní směs je třeba rozhodit na zkypřenou půdu, dávku volte podle údajů uváděných výrobcem. Semena zasypte zeminou a povrch utužte válcem, na menší místa bude stačit lopata.

Vyrovnávání nerovností půdy 

Po odstranění větví a listí je možná nutné vyrovnat případné nerovnosti půdy. To lze snadno provést lopatou nebo hráběmi. 

Při jarní péči o trávník žena hází lopatou zeminu z trakaře na zem, aby vyrovnala nerovnosti

Zkypření půdy

Půdu byste měli co nejvíc prokypřit a připravit ji na sečení. To lze udělat jen v případě, že je zcela suchá. Pokud na některých místech ještě stojí voda, měli byste navíc zkypřit místa, kde je půda zhutnělá. Do půdy několikrát zapíchněte hrábě a opatrně jimi pohybujte.

Setí trávy

Jarní teploty jsou ideální pro založení nového trávníku. Ujistěte se, že jste vybrali správný typ travní směsi. Každá travní směs potřebuje po výsevu dostatek slunečního světla. V létě a na podzim může trávník dobře růst a je pak odolnější vůči chorobám, mrazu a vlhkosti než travní směs vysetá na podzim. 

Pískování trávníku 

Pokud máte na zahradě velmi zhutnělou nebo jílovitou půdu, měli byste během jarní péče provést pískování trávníku, abyste strukturu půdy zkypřili. Po vertikutaci nejdříve rozprostřete na zem pískovou směs pro trávníky a následně trávník dostatečně zalijte. 

Vápnění trávníku na jaře?

Pokud je půda překyselená, trávník si už nedokáže zajistit dostatečné množství živin. V takovém případě byste měli hodnotu pH půdy upravit pomocí vápna na trávník. Určitě vždy nejdřív proveďte rozbor půdy.

Mezi vápněním a hnojením by měl být odstup šesti až osmi týdnů, a proto doporučujeme vápnit trávník v únoru, jakmile přestane mrznout. Díky tomu uplyne do jarní péče o trávník dostatek času. 

Hnojit trávník na jaře?

Jestliže toužíte po krásně zeleném trávníku, nezapomeňte na hnojení. Správnou výživu by měl dostat 4–5× ročně, na jaře začněte už v únoru, březnu. Trávník hnojením posílíte, bude lépe odolávat plevelu, mechu a chorobám. Na trhu můžete najít celou řadu hnojiv, která se liší formou, účelem a také dobou působení. Použijte takové, které obsahuje zvýšený podíl dusíku. Ten podporuje růst a barevnost. Žádoucí jsou také prvky jako fosfor, draslík, železo nebo hořčík.

Dokonalý trávník s těmito pomocníky

Hnojení trávníku je základem úspěchu

Pokud jste trávník v předchozím roce průběžně nemulčovali, abyste mu zajistili dostatečný přísun živin, měli byste ho na jaře pohnojit. Jarní hnojení patří ke správné péči a pomáhá trávě znovu získat sílu a zdravě růst. Trávník byste měli hnojit minimálně dvakrát ročně – na jaře a na konci léta. Použít můžete organická a minerální hnojiva, která najdete v každém zahradním centru nebo obchodě pro kutily.

Mech – indikátor obsahu dusíku

Mech je rostlina, která je indikátorem obsahu dusíku. Pokud půda dusík postrádá, mech se v trávníku šíří rychleji. Na dobře hnojených trávnících je mech vytlačován intenzivně rostoucí trávou, proto je hnojení praktickou cestou, jak se mechu dlouhodobě bránit. 

Detailní záběr trávníku napadeného mechem

Sečení trávy na jaře

V péči o trávník byste neměli zapomenout na sečení. Kdy s ním začít ale nelze jednoznačně určit. Záleží na mnoha faktorech včetně nadmořské výšky, teploty a vlhkosti. Nejlepší doba pro první sečení trávníku je obvykle od poloviny března do poloviny dubna. Pokud byla daný rok zima mírnější, pravděpodobně budete s údržbou muset začít dříve. Nejpozději byste měli sekat ve chvíli, kdy výška trávníku dosáhne 10 centimetrů. 

Poznámka: Jestliže jste trávník po zimě pohnojili, vyčkejte alespoň jeden až dva týdny, než na něj vyrazíte se sekačkou. 

Provedení začištění

Tráva zase roste a v zahradě je sucho – tedy ideální čas na první sečení trávníku, tzv. začištění.

  • Ujistěte se, že máte vyčištěné a nabroušené nože sekačky, aby nedošlo k poškození mladé a měkké jarní trávy, mohla by pak být náchylnější k onemocněním.
  • Věnujte pozornost výšce sečení trávníku. Optimální výška sečení je 4 až 6 cm. Ve stínu, například pod keři, by výška nikdy neměla být menší než 5 cm.
Jarní kontrola akumulátorové sekačky STIHL RMA 339 C na zahradě

Jarní kontrola sekačky

  • Nejprve zkontrolujte celkový stav sekačky: kryt, kola ani nože by neměly mít žádné poškození.
  • Pokud jsou nože tupé, nechte je u svého prodejce STIHL nabrousit a vyvážit.
  • Před každou novou sezónou vyměňte v benzínové sekačce ole, čímž se odstraní případný oděr, který mohl vzniknout během používání, a zároveň tím prodloužíte životnost motoru. 
  • U své benzinové sekačky zkontrolujte také vzduchový filtr. Pokud je znečištěný nebo ucpaný, měl by se vyměnit.
  • U akumulátorových sekaček zkontrolujte před prvním použitím stav akumulátoru a nabijte jej do plné kapacity.

Sečení a hnojení zároveň

Trávník můžete sekat a hnojit zároveň. Při sečení mulčovací sekačkou STIHL nebo robotickou sekačkou iMOW® se posečená tráva rozdrtí a rozptýlí po trávníku. Obsažený dusík se mineralizuje a vrací se do trávníku jako přírodní zelené hnojivo. 

Žena provádí na zahradě před domem jarní péči o trávník benzínovou sekačkou STIHL RM 243 T

Mulčování trávníku: sečení a hnojení zároveň

Mulčování je přirozený způsob péče o trávník. V našem článku se dozvíte, jak na mulčování a na co je třeba dávat pozor.

Zahradní kalendář STIHL

Zahradní kalendář STIHL

Na zahradě je práce od ledna do prosince. V některých měsících však určité květiny, keře a stromy snášejí péči lépe než jindy.

Co a kdy dělat na zahradě?

S naším zahradním kalendářem STIHL, budete mít vždy přehled o všech důležitých zahradnických pracích. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru níže a zahradní kalendář obratem obdržíte do e-mailu.