Mistrovství světa Lillehammer 2017

3. - 4. listopadu

MS Lillehammer 2017

Martin Komárek téměř sahal po titulu, po závěrečném DQ však skončil pátý, titul získal podeváté Jason Wynyard. Závod štafet ovládli rovněž Novozélanďané, Češi vypadli v KO soutěži s celkově stříbrnými Poláky.

Na konci elektrizujícího vrcholu sezóny sportovních dřevorubců si Jason Wynyard zajistil devátý titul mistra světa a odsunul Brada De Losu z Austrálie a Kanaďana Mitche Hewitta na druhé a třetí místo. Od samého začátku podával vyrovnané výkony a po třech disciplínách jistě patřil do postupující skupiny osmi nejlepších. Ujal se vedení tím, že časem 10,33 sekundy předvedl nejlepší výkon dne v disciplíně Single Buck. Wynyard využil svého těsného vedení po předposlední disciplíně Springboard a udržel ho až do konce, čímž úspěšně obhájil svůj titul. "Dnes nejsem úplně spokojen s výkonem a průběhem závodu, ale titul pro mě znamená hodně. Na závěr dne přichází Hot Saw, kde rozhodují ty nejmenší detaily, "řekl Wynyard.

Brad De Losa z Austrálie nedošel za vítězstvím
V silné konkurenci musel australský Brad De Losa přiznat porážku od staronového mistra světa. Od začátku ukazoval, že je vážným uchazečem o titul, když prokázal své dovednosti ve Stock Saw a v disciplíně Single Buck. Před velkým finále - Hot Saw - Brada De Losu a Jasona Wynyarda ddělily jen tři body. Ale australský borec se dopustil technické chyby, která ho stála cenné body, což stačilo pouze na druhé místo. De Losa nemohl zakrýt své zklamání: "Samozřejmě jsem chtěl vyhrát, ale udělal jsem příliš mnoho chyb. V Hot Saw jsem měl problémy s posledním řezem, což mě stálo cenné sekundy. Můj výkon v singlu Buck byl dnes dobrý, ale i tady má Jason sílu, s níž je třeba počítat. Na závěr můžete jen doufat, že v Hot Saw možná neuspěje, ale on chybu neudělal a proto si dnes zasloužil vyhrát."

Mitch Hewitt po výborném výkonu vystoupal na pódium
Kanadský úřadující mistr Mitch Hewitt podal špičkový výkon: Předvedl nejlepší denní výkony v disciplínách Stock Saw, Standing Block Chop a Springboard, při kterém neúspešně atakoval světový rekord. Hewitt udělal pár chyb při Single Bucku. Nakonec se umístil na třetím místě s pouze jedním bodem za Bradem De Losou. "Můj řez na Hot Saw nebyl skvělý. Připadalo mi, že moje pila měla problem se zapalováním. Proto jsem rád, že jsem vůbec dokončil disciplínu. Celkově to byla pro mě dobrá soutěž." řekl Mitch Hewitt po skončení šampionátu.

Matt Cogar a Martin Komárek zůstali pod stupni vítězů
Na neoblíbeném čtvrtém místě skončil závodní den Matt Cogar z USA. Cogar měl dobrý vstup do soutěže nejlepším Underhand Chopem dne, ale neuspěl v disciplíně Stock Saw. Nakonec dosáhl neuvěřitelného času 5,95 sekundy v Hot Saw, a skončil jen díky součtu časů ve všech šesti disciplínách za Mitchem Hewittem. Soutěž skončila obrovskou smůlou pro Martina Komárka: mistr České republiky vstupoval po naprosto vyrovnaných výkonech do finálové Hot Saw z druhého místa s vyhlídkami na sesazení Jasona Wynyarda z Nového Zélandu z trůnu mistra světa pouhým lepším časem než po něm nastoupivší Novozélanďan. Po rychlém nastartování I nasazení k řezu však po odříznutí prvního ze tří kotoučů však řetěz vyskočil z lišty jeho pily. Aby se alespoň vyhnul diskvalifikaci, snažil se nasadit řetěz a podporovaný hromovým aplausem diváků a dokončit řez v minutovém limitu, bohužel bez úspěchu. Po nulovém bodovém zisku propadl na páté místo, ale získala nejen svým následným chováním sympatie publika. Cenou útěchy je neoficiální titul nejlepšího Evropana před Pierrem Puybaretem z Francie, který obsadil šesté místo.

V soutěži týmů zvítězil Nový Zéland, Polsko získalo druhé místo pro Evropu
Překvapení týmového závodu- tým z Polska - získal druhé místo. Poláci v soutěži s KO systémem postupně porazili Holandsko, Českou republiku i vládnoucího šampióna a jasného favorita Austrálie a dokráčeli až do finále. V něm byli Poláci poraženi jasně poraženi novými mistry světa z Nového Zélandu. V souboji o třetí místo uspěl tým Austrálie v duelu s Kanadou. Česká reprezentace obsadila konečné sedmé místo.

Mistrovství světa 2018 v Liverpoolu
Mistrovství světa STIHL TIMBERSPORTS® se bude poprvé konat v anglickém Liverpoolu. 19. a 20. října 2018 budou soutěžit nejlepší sportovci z celého světa o individuální i týmové tituly.

Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2017 Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2017

Finále jednotlivci (PDF, 227.68 kB)

Štafety týmů (K.O. systém) (PDF, 204.5 kB)
Výsledky kvalifice závodu jednotlivců Celkové výsledky závodu kvalifice MS jednotlivců