Správná likvidace zahradního odpadu

Pokud jde o zahradní odpad a otázku, co je povoleno, napadne řadu lidí kompostování. Existují však i jiné možnosti, jak zahradní odpad zlikvidovat. Dozvíte se také, jak lze založit kompost nebo jak zlikvidovat spadané ovoce

Zahradní odpad – co je povoleno?

Přejděme rovnou k věci: zelený odpad je ze zákona považován obecně za odpad, a proto se nesmí odkládat v lese nebo na zelených plochách. Ne vždy je také vhodné likvidovat zahradní odpad na vlastním pozemku.

Pokud si nyní kladete otázku, kde se tedy zahradní odpad likvidovat, připravili jsme pro vás přehled, který vám ukáže, jak se zahradního odpadu bez problémů zbavit.

Eko tip

Navršená hromada chrastí je skvělým útočištěm pro ptáky, ježky a další zvířata – a je vhodná i jako hmyzí hotel. Do některých silných větví můžete vyvrtat otvory, které poslouží jako chodbičky a úkryty.

Dokončený Benjesův plot porostlý popínavými rostlinami

Likvidace zahradního odpadu jinak

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit zahradního odpadu. Patří k nim například likvidace s použitím kontejneru, odvoz na skládku nebo pálení. Lze ho ale použít třeba k vytvoření proutěného plotu.

Dřevěný kompost, vedle něj pytel s listím na zahradě

Jak si poradit s kompostem

Založení kompostu spousta zahrádkářů zbytečně odkládá. Přitom to vůbec není tak pracné, jak se na první pohled může zdát. Stačí dodržet těchto pár základních pravidel a můžete vesele kompostovat.

Likvidace spadaného ovoce

Kromě tradičního zahradního odpadu, jako je posečená tráva a odřezané větve, vzniká na mnoha zahradách také ovocný odpad: spadané ovoce. Ovoce byste měli sesbírat a zlikvidovat brzy, aby na trávníku neleželo příliš dlouho a nezačalo hnít. Spadané ovoce se může dát do popelnice na bioodpad a v malém množství také do kompostu.

Důležité otázky a odpovědi

Další informace pro zahradní nadšence