Mistrovství ČR 2011

Mikulov, 29. května

CZECH SERIES 2011

Téměř 3 000 diváků přišlo podpořit naše nejlepší sportovní dřevorubce a shlédnout umění mistra největšího, Jasona Wynyarda z Nového Zélandu. Jason je dřevorubecký Goliáš, který měří 192 cm a váží 130 kg. Je devítinásobným mistrem světa ve STIHL Timbersports, mimo jiné je i držitelem několika světových rekordů a v roce 2008 se stal maorským sportovcem roku. Divákům se tento obr představil ve třech disciplínách (Springboard, Standing Block Chop, Underhand Chop) a soupeřem mu byl náš Martin Komárek, který je mimo jiné vicemistrem světa a čtyřnásobným mistrem Evropy. Wynyard potvrdil svou nadvládu a ve všech disciplínách zvítězil.V rámci českého mistrovství se představilo 10 domácích borců a dva zástupci z Rakouska. Poprvé v rámci české série byly v disciplíně Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce) použita dvě dopomocná prkna, což znamená, že závodník přesekává kmen ve výšce cca 3 metry nad zemí! V polovině závodu se na čele usadili dva Svobodové, Aleš a obhájce titulu Jan, kteří měli shodně 30 bodů. Následovalo řezání ruční jednomužnou pilou. Jan Svoboda nenechal nikoho na pochybách, kdo je několikanásobným šampionem a vládcem této disciplíny a s přehledem ji vyhrál a usadil se v čele s náskokem pěti bodů na Jana Kamíra. Naproti tomu Aleš Svoboda se propadl na třetí místo, o které se dělil se Zdeňkem Maťhou a Janem Wáwrů. I předposlední Underhand Chop byl koncertem Jana Svobody a ten zvýšil svůj náskok na 10 bodů. Zato o další medaile se vedl urputný boj, neboť rozdíly mezi Kamírem, A. Svobodou, Wáwrů a Maťhou byl vždy jen jediný bod. Poslední disciplína Hot Saw, řezání pilou s etrémním výkonem bylo ve znamení nervů a mnohých diskvalifikací znamenajících 0 bodů v této disciplíně. To nebyl případ Jana Svobody, který předvedl famózní druhou polovinu závodu a vyhrál všechny tři disciplíny. Po zásluze získal již šestý titul se ziskem 66 bodů. O pozicích na druhém a třetím místě musel rozhodnout až součet časů, protože Aleš Svoboda i Jan Kamír získali shodně 53 bodů. Aleš Svoboda byl o 10,8 sekundy rychlejší v součtu časů a skončil stříbrný. Titul The Best Axeman (součet bodů v disciplínách se sekerou) získal Jan Svoboda, práci s pilou zvládl nejlépe Jan Kamír a získal titul The Best Sawman. Mistrovství také odkrylo tajenku, kdo bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v družstvech, které se koná od 3. září v Holandsku. Nominaci si vybojovali v rámci sezónního ranking listu v jednotlivých disciplínách: Martin Komárek (tradičně Standing Chop), Jan Svoboda (Single Buck), Karel Diviš (Underhand Chop) a Leoš Klíma (Stock Saw) a pátým náhradníkem byl Jan Wawrů.

Jan Svoboda zhodnotil své vítězství: „Celý závod jsem byl poměrně v pohodě a hodnotím ho velmi kladně. Nervozita přišla až před hot saw, kde může přijít velmi lehce diskvalifikace, ale jsem rád, že jsem zachoval klidnou hlavu."

K celé akci včetně kempu dodává: „Opravdu velkým přínosem pro mě a pro všechny kluky byla návštěva Jasona Wynyarda. Jeho rady jsou k nezaplacení a strašně mě posunuly dál. Jen bylo dost těžké je vstřebat a už využít a prodat v rámci mistrovství. Podařilo se mi to hlavně u single bucku. Teď se budu připravovat na mistrovství světa a snažit se přenést do tréninku všechny rady od Jasona." Hlavní hvězda akce, Jason Wynyard, řekl ke svému působení v Česku: „Pobyt jsem si tu velmi užil a musím říct, že opravdu mnoho kluků zde má ohromný potenciál. Timbersport tu opravdu žije a jsem velmi rád, že jsem mohl přijmout pozvání Martina Komárka." 

results Celkové výsledky závodu Mistrovství ČR 2011

Celkové výsledky (PDF, 54.73 kB)