Boj proti padělkům

Padělání značek a produktové pirátství: Plagiáty představují velký zdroj nebezpečí

Padělání značek a produktové pirátství jako forma hospodářského trestného činu jsou nejen nezákonné a škodí ekonomice a firmám, ale představuje také vysoké bezpečnostní a zdravotní riziko pro uživatele. 

Stejně jako v případě mnoha známých firem se i výrobky STIHL opakovaně dostávají do hledáčku kriminálníků. Výrobou a prodejem padělaných výrobků (plagiátů) se pachatelé snaží vědomě oklamat spotřebitele a zajistit si zisk zneužitím vysokého povědomí o značce „STIHL“.

Chainsaw comparasion

Originální STIHL MS 250 C (nahoře) ve srovnání s padělkem (dole).

Jak poznám plagiáty?

Výrobky STIHL se vyznačují mimo jiné přísnými kvalitativními a bezpečnostními standardy, což se o padělaných výrobcích říci nedá. V mnoha případech jsou už po krátké době nepoužitelné nebo u nich chybí bezpečnostní prvky. 

Plagiáty pocházejí převážně z Číny a originálním výrobkům STIHL se podobají zejména díky oranžovému a světle šedému barevnému provedení nebo umístění loga. S originálními výrobky však nemají nic společného.  Poznávacím znakem padělku bývá nesprávné provedení loga STIHL na stroji, často pouze ve formě levné samolepky, a nedokonalé provedení patentově chráněné kombinace barev oranžová/šedá na krytech výrobku.

Co můžete dělat?

Pokud jste narazili na neobvyklé nabídky nebo podezřelé webové stránky, můžete nám je nahlásit na emailové adrese support@stihl.cz. Pokud jste takový výrobek již zakoupili, obraťte se také na Českou obchodní inspekci.

Ochrana značky ve společnosti STIHL

V rámci boje proti nelegálnímu obchodu s padělanými výrobky zaměstnává STIHL specializovaný tým pro ochranu značky, který se touto problematikou zabývá po celém světě. Tento tým úzce spolupracuje s různými zainteresovanými stranami, např. vyšetřovateli, právníky, celními úřady a orgány činnými v trestním řízení, aby s využitím všech dostupných prostředků zabránil výrobě a prodeji padělků na internetu a na trzích.

Jak se ochráníte?

Společnost STIHL prodává své výrobky výhradně prostřednictvím odborných prodejců v jejich kamenných prodejnách či e-shopech. U svého prodejce STIHL si můžete být jisti, že neobdržíte levné napodobeniny, ale 100% kvalitu STIHL.
Upozorňujeme, že nákup výrobků u neautorizovaných prodejců je vždy na vaše vlastní riziko.

Buďte opatrní, pokud jde o nabídky na internetových tržištích a sociálních sítích. Podvodné nabídky se vyznačují nápadně nízkými cenami, vysokými slevami a také nesprávným psaním názvu značky „STIHL“. Často se také kopíruje vzhled oficiálního internetového obchodu STIHL a používají se originální fotografie.

Padělky jsou hlavním zdrojem nebezpečí

Plagiátorství značkových výrobků není jen podvodem na zákazníka a výrobce originálu, ale v podobě nehumánních pracovních podmínek i na personál podílející se na výrobě a v neposlední řadě působí významné ztráty pro národní hospodářství. 

Zatímco výrobky STIHL se vyznačují přísnými standardy kvality a bezpečnosti, u padělaných výrobků tomu tak není. V mnoha případech je nářadí po krátké době nepoužitelné a nelze je opravit kvůli nedostatku náhradních dílů. Kromě toho je vybavení důležité z hlediska bezpečnosti vadné nebo zcela chybí. Například ochranný kryt ruky pro automatickou brzdu řetězu – nejdůležitější bezpečnostní zařízení řetězové pily – byl ulomen již při vybalení padělané pily.

V hledáčku padělatelů se ocitly zejména řetězové pily STIHL, velmi oblíbená je minipila GTA 26. Padělky obvykle pocházejí z Číny a podobají se originálním výrobkům STIHL, zejména díky svému oranžovo-světle šedému barevnému provedení. Kromě toho jsou kupující klamáni tím, že jsou na ně nalepeny padělané samolepky se značkou "STIHL" a v některých případech jsou použita i známá modelová označení, například "MS 440". Kromě barvy a modelového označení nemají tyto řetězové pily s originálními pilami STIHL nic společného.

Jak se chránit proti padělkům?

Zvláště takzvané pouliční prodeje vždy spolehlivým náznakem padělaných, podřadných a rizikových produktů. Totéž platí při nabídce nových produktů na internetu. STIHL prodává své produkty výhradně přes autorizované odborné obchody, které zaručují originalitu, servis a poradenství. U autorizovaného prodejce STIHL si může být jisti, že nedostanete levné napodobeniny, nýbrž 100% kvalitu STIHL. Pravidelně aktualizovaný seznam autorizovaných prodejců najdete zde.

Podezření na plagiát originálních výrobků STIHL

V případě jakýchkoliv pochybností o originalitě výrobku STIHL, který vám je nabízen k nákupu, posíme, informujte nás na e-mailové adrese support@stihl.cz.