Chcete si zahradu doplnit něčím užitečným a jedinečným? Vytvořte si rustikální dřevěnou lavičku.
22.11.2023
Rustikální zahradní lavička je krásnou a příjemnou ozdobou každé zahrady – tím spíše, pokud se jedná o ojedinělý kus, který jste si sami navrhli a vyrobili. Vlastní zahradní lavičku si můžete vyrobit jako kutilský projekt, jehož realizace zabere jen několik kroků a necelý den. Než se do toho pustíte, budete potřebovat vhodné dřevo a připravenou motorovou pilu.
Pro naši venkovní lavičku jsme použili borovici; modřín je také velmi odolný vůči povětrnostním vlivům a ideální pro zahradní kutilské projekty, doporučujeme také jasan nebo buk. Při rozhodování, jaké dřevo použít, musíte zvážit různé vlastnosti a své vlastní potřeby. Jehličnaté dřeviny, jako je borovice a smrk, v letních vedrech rychle tvrdnou, takže pro vás nemusí být tou správnou volbou; zejména borovice může absorbovat velké množství vlhkosti, a je třeba ji ošetřit, abyste ji ochránili před povětrnostními vlivy a hnilobou.
Ať už si vyberete cokoli, je dobré si zapamatovat pravidlo, že čím je dřevo sušší, tím je vhodnější pro stavbu, protože představuje menší riziko praskání. Svou lavičku můžete udržet ve skvělém stavu správnou péčí, například pravidelným mazáním olejem.
Borovice
Zahradní nábytek z borovicového dřeva je třeba pravidelně ošetřovat ochranným olejem nebo lakem. Dřevo byste měli ošetřit také před sestavením jednotlivých dílů, aby byla zajištěna úplná ochrana a zjednodušen počáteční proces.
Pokud se lavička zašpiní, použijte specifický čisticí prostředek na borovici. Menší stopy nebo drsná místa lze řešit smirkovým papírem.
Jasan
Přírodní oleje a vosky na dřevo jsou pro ošetření jasanu ideální. Protože je jasan velmi tvrdý, je třeba na něj opakovaně nanášet olej v 30 až 40minutových intervalech, dokud se nenasákne. Jakmile dřevo přestane olej absorbovat, je dobře chráněno a povrch vaší zahradní lavičky se po zaschnutí bude krásně lesknout.
Buk
S bukovým dřevem se kutilům pracuje skvěle. Absorbuje však velké množství vlhkosti, takže je třeba je vhodně chránit. Pro rychlé vyčištění stačí dřevo otřít měkkým a suchým hadříkem; pokud je trochu špinavější, použijte na povrch vlhký hadřík bez čisticího prostředku.
Práce na zahradních kutilských projektech je zábavné a navíc si při nich můžete rozšířit své schopnosti, což je skvělé, pokud se při jejich používání spoléháte na účinný a bezpečný ochranný oděv. Při práci s motorovou pilou vždy používejte osobní ochranné pomůcky. Patří sem přilba, kalhoty s ochranou proti proříznutí, bezpečnostní obuv a další. Více informací o tom najdete v návodu k obsluze svého výrobku. Před prvním použitím řetězové pily se s nářadím důkladně seznamte a před každým použitím zkontrolujte, zda je v bezvadném stavu. Váš prodejce STIHL vám na požádání rád připraví nářadí přímo k použití a poradí vám také vhodné modely a velikosti ochranných oděvů, které si můžete v klidu vyzkoušet, případně doobjednat. Nezapomeňte, že osobní ochranné pomůcky nenahradí bezpečnou pracovní techniku.
S použitím správného nářadí jsou kutilské práce ještě zábavnější. Doporučujeme následující řetězové pily pro vaše vnitřní nebo venkovní projekty se dřevem.
Nyní jste připraveni začít s výrobou rustikální venkovní lavičky. Zahradní posezení pro kutily musí být pevné a stabilní, proto doporučujeme, abyste lavičku postavili přímo na místě, kde ji plánujete mít. Než se pustíte do práce s motorovou pilou, ujistěte se, že máte dostatek prostoru a že je vaše pracovní plocha a okolí bezpečné.
Nejprve je třeba zajistit největší kládu, aby se nerozkutálela; k tomu můžete použít dřevěné klíny. V dalším kroku kládu rozštípnete po celé délce – jedna polovina bude tvořit sedák vaší lavice.
STIHL profi tip: Vždy je dobrým zvykem si předem na dřevě označit místo, kde plánujete řezat.
Důležité
Při práci s řetězovou pilou hrozí riziko zpětný ráz, odražení a vtažení pily, což být nebezpečné, proto je třeba tomuto pokud možno předcházet. Všechny důležité informace o reakčních silách a o tom, jak se jim vyhnout, najdete v návodu k obsluze řetězové pily STIHL.