Jak si vyrobit zahradní lavičku

Chcete si zahradu doplnit něčím užitečným a jedinečným? Vytvořte si rustikální dřevěnou lavičku.

A man wearing ear protection using a STIHL MS 180 chainsaw is working on a DIY garden bench

DIY zahradní lavička: příprava

Rustikální zahradní lavička je krásnou a příjemnou ozdobou každé zahrady – tím spíše, pokud se jedná o ojedinělý kus, který jste si sami navrhli a vyrobili. Vlastní zahradní lavičku si můžete vyrobit jako kutilský projekt, jehož realizace zabere jen několik kroků a necelý den. Než se do toho pustíte, budete potřebovat vhodné dřevo a připravenou motorovou pilu.

Close-up of stacked logs

Výběr dřeva pro vaši lavičku

Pro naši venkovní lavičku jsme použili borovici; modřín je také velmi odolný vůči povětrnostním vlivům a ideální pro zahradní kutilské projekty, doporučujeme také jasan nebo buk. Při rozhodování, jaké dřevo použít, musíte zvážit různé vlastnosti a své vlastní potřeby. Jehličnaté dřeviny, jako je borovice a smrk, v letních vedrech rychle tvrdnou, takže pro vás nemusí být tou správnou volbou; zejména borovice může absorbovat velké množství vlhkosti, a je třeba ji ošetřit, abyste ji ochránili před povětrnostními vlivy a hnilobou.

Ať už si vyberete cokoli, je dobré si zapamatovat pravidlo, že čím je dřevo sušší, tím je vhodnější pro stavbu, protože představuje menší riziko praskání. Svou lavičku můžete udržet ve skvělém stavu správnou péčí, například pravidelným mazáním olejem.

Close-up of grained pine

Péče o dřevo

Borovice

Zahradní nábytek z borovicového dřeva je třeba pravidelně ošetřovat ochranným olejem nebo lakem. Dřevo byste měli ošetřit také před sestavením jednotlivých dílů, aby byla zajištěna úplná ochrana a zjednodušen počáteční proces. 
Pokud se lavička zašpiní, použijte specifický čisticí prostředek na borovici. Menší stopy nebo drsná místa lze řešit smirkovým papírem.

Close-up of grained ash

Jasan

Přírodní oleje a vosky na dřevo jsou pro ošetření jasanu ideální. Protože je jasan velmi tvrdý, je třeba na něj opakovaně nanášet olej v 30 až 40minutových intervalech, dokud se nenasákne. Jakmile dřevo přestane olej absorbovat, je dobře chráněno a povrch vaší zahradní lavičky se po zaschnutí bude krásně lesknout.

Close-up of grained beech

Buk

S bukovým dřevem se kutilům pracuje skvěle. Absorbuje však velké množství vlhkosti, takže je třeba je vhodně chránit. Pro rychlé vyčištění stačí dřevo otřít měkkým a suchým hadříkem; pokud je trochu špinavější, použijte na povrch vlhký hadřík bez čisticího prostředku.

S důrazem na vaši bezpečnost: ochranné pomůcky

Práce na zahradních kutilských projektech je zábavné a navíc si při nich můžete rozšířit své schopnosti, což je skvělé, pokud se při jejich používání spoléháte na účinný a bezpečný ochranný oděv. Při práci s motorovou pilou vždy používejte osobní ochranné pomůcky. Patří sem přilba, kalhoty s ochranou proti proříznutí, bezpečnostní obuv a další. Více informací o tom najdete v návodu k obsluze svého výrobku. Před prvním použitím řetězové pily se s nářadím důkladně seznamte a před každým použitím zkontrolujte, zda je v bezvadném stavu. Váš prodejce STIHL vám na požádání rád připraví nářadí přímo k použití a poradí vám také vhodné modely a velikosti ochranných oděvů, které si můžete v klidu vyzkoušet, případně doobjednat. Nezapomeňte, že osobní ochranné pomůcky nenahradí bezpečnou pracovní techniku.

DIY zahradní lavička: co potřebujete

DIY garden bench: illustration of STIHL chainsaw, pencil, drill, screws, posts, logs and a plank

Zádová opěrka

 • Dva dřevěné kůly (délka závisí na požadované výšce opěradla, v případě potřeby lze zkrátit)
 • Prkno (přibližně 120 cm dlouhé)

Sedací část

 • Rovná kulatina (o průměru přibližně 30 cm)

Nohy

 • Dvě polena (přibližně 30 cm dlouhá, 30 cm v průměru)

Nářadí

 • motorová pila
 • vrtačka
 • 12 šroubů (přibližně 150 mm dlouhých)
Close-up of weathered log walls meeting at a corner

Plný DIY výkon

Správná řetězová pila pro vaše projekty

S použitím správného nářadí jsou kutilské práce ještě zábavnější. Doporučujeme následující řetězové pily pro vaše vnitřní nebo venkovní projekty se dřevem.

Čas na stavění

Nyní jste připraveni začít s výrobou rustikální venkovní lavičky. Zahradní posezení pro kutily musí být pevné a stabilní, proto doporučujeme, abyste lavičku postavili přímo na místě, kde ji plánujete mít. Než se pustíte do práce s motorovou pilou, ujistěte se, že máte dostatek prostoru a že je vaše pracovní plocha a okolí bezpečné.

DIY zahradní lavička: návod krok za krokem

Illustration of a Do It Yourself garden bench

Shrnutí: DIY zahradní lavička

 • Borovice, modřín a jasan jsou ideálními materiály pro venkovní projekty.
 • Vždy používejte osobní ochranné pomůcky v souladu s návodem k obsluze.
 • Ujistěte se, že je vaše pracovní oblast a okolí bezpečné.
 • Rozštípněte velkou kulatinu pro výrobu sedací části.
 • Nasaďte sedací část na připravené nohy
 • Přidejte sloupky, které budou podpírat opěradlo lavice.
 • Upevněte opěradlo na místo pomocí vrtačky a šroubů.