Jak správně napnout pilový řetěz

Víte, jak správně napnout řetěz své motorové pily? Ukážeme vám hned několik možností, jak řetěz napnout snadno a rychle.

Pracovní stůl s nářadím a pilovým řetězem kvůli napínání pilového řetězu

Jak poznat, že je potřeba pilový řetěz napnout

Pilové řetězy jsou během provozu vystaveny velkému zatížení. S každým záběrem řezného zubu do dřeva dostává pilový řetěz rázové zatížení. Oděr, nečistoty a piliny způsobují další mechanické opotřebení řetězky, vodicí lišty a pilového řetězu. Je proto zcela normální, že pilový řetěz je potřeba čas od času napínat, aby se toto opotřebení vyrovnalo.

Vždy, když pilový řetěz přestane dosedat na spodní stranu vodicí lišty, musíte znovu nastavit jeho napnutí. Správně napnutý pilový řetěz lze po uvolnění řetězové brzdy bez větší námahy táhnout přes vodicí lištu. U našich řetězových pil se systémem QuickStop Super je k uvolnění řetězové brzdy nutné použít také brzdovou páčku na zadní rukojeti. Upozorňujeme, že se pilový řetěz při běžném provozu zahřívá, a proto se rozpíná. Napnutí pilového řetězu se musí korigovat i v případě, že má vlivem zahřátí větší vůli.

Pokud jste pilový řetěz napnuli při provozní teplotě, nezapomeňte, že po jeho vychladnutí musíte napnutí zase snížit. Přílišné napnutí řetězu namáhá vodicí lištu a ložiska klikové hřídele a může vést k závadě.

Doporučujeme tedy, abyste napnutí řetězu zkontrolovali před každou prací se svým strojem.

Důležité: Při kontrole a úpravě napnutí řetězu myslete na svou bezpečnost.

  • Nikdy nekontrolujte ani neupravujte napnutí řetězu za chodu motoru.
  • Používejte vhodné ochranné rukavice.
  • Pokud kontrolujete nebo upravujete napnutí řetězu při provozní teplotě, hrozí nebezpečí popálení o horké části motoru nebo o tlumič výfuku.
  • V případě akumulátorových nebo elektrických řetězových pil se ujistěte, že přístroj není pod napětím (vyjměte akumulátor, vytáhněte síťovou zástrčku).
  • Zkontrolujte, zda pilový řetěz není opotřebený nebo mechanicky poškozený (praskliny, odštípnutí, deformace). Poškozený řetěz nepoužívejte.

Rychlé napínání řetězu – vysvětlení krok za krokem

U všech řetězových pil STIHL s rychloupínacím zařízením můžete napnutí řetězu upravovat obzvlášť pohodlně, rychle a snadno. Řetězové pily STIHL s rychlým napínáním řetězu mají v názvu písmeno B, například MS 181 C-BE. A takto to funguje:

Videonávod

Boční napínání řetězu – krok za krokem

Boční napínací zařízení je u většiny nářadí STIHL osvědčeným řešením. Umožňuje pohodlný přístup k součástem napínání řetězu a snižuje riziko kontaktu s horkými součástmi motoru.

U našich modelů vybavených systémem QuickStop Super nezapomeňte při vytahování nebo posouvání řetězu přes vodicí lištu stisknout páčku QuickStop na zadní rukojeti.

Muž napíná řetěz řetězové pily STIHL

Čelní napnutí řetězu – vysvětlení krok za krokem

Pouze několik řetězových pil STIHL je vybaveno čelním napínacím zařízením. Postup je stejný jako u napnutí řetězu z boku – až na polohu napínacího zařízení.

Návody k použití řetězových pil STIHL

Návod k použití řetězové pily STIHL si můžete pohodlně stáhnout zde.

Shrnutí: Napnutí pilového řetězu

  • Vypněte motor. V případě akumulátorových zařízení vyjměte akumulátor a v případě elektrických zařízení vytáhněte síťovou zástrčku.

  • Položte řetězovou pilu na pevný a rovný povrch.

  • Pokud máte nastavenou brzdu řetězu, uvolněte ji.

  • Vždy postupujte podle návodu.

  • Nezapomeňte používat ochranné rukavice, abyste se neporanili o ostré zuby pilového řetězu.