Tipy pro údržbu vyžínače či křovinořezu

Na této stránce najdete tipy a návody k pravidelné údržbě vyžínačů a křovinořezů, aby vám dlouho a dobře sloužily.

Křovinořez STIHL FS 240 leží v trávě, v pozadí se muž připravuje na údržbu

Přehled: Údržba vyžínače

 • Kvůli bezpečnosti si vždy přečtěte návod k použití.
 • Ujistěte se, že do vyžínače používáte správnou směs benzínu.
 • Před zahájením práce vždy zkontrolujte řezný nástroj.
 • Po práci vyžínač vždycky vyčistěte.
 • Podle potřeby benzínovou směs vyměňte.
Při údržbě křovinořezu STIHL FS 131 se provádí čištění žací hlavy

Na co pamatovat při údržbě vyžínače

Když dojde na údržbu vyžínače, je nutné si jako první krok pozorně přečíst návod k použití – najdete v něm totiž nejdůležitější činnosti údržby. Provádějte pouze údržbu a opravy, které jsou popsány v návodu k použití. Všechny ostatní práce svěřte specializovanému prodejci STIHL, který má pro všechny opravy potřebné odborné znalosti. Zde se dozvíte, které práce si můžete udělat sami.

Palivo STIHL MotoMix do vyžínače v oranžovém kanystru

Správné palivo do vyžínače

Důležité je správné palivo: Jako palivo pro benzínový vyžínač či křovinořez STIHL je třeba používat palivovou směs benzínu a motorového oleje STIHL, který je ideálně optimalizován pro provoz v motorech STIHL  Plnicí systém STIHL zabraňuje rozlití paliva a přeplnění nádrže.

Kontrola řezného nástroje vyžínače

Vyžínač pracuje s různými žacími hlavami, které podle potřeby můžete v několika jednoduchých krocích vyměnit. Pro bezproblémové používání vyžínače má velký význam stav používaného řezného nástroje. Při kontrole řezného nástroje postupujte způsobem popsaným dál. Manipulace s různými žacími hlavami se totiž liší:

 1. Žací hlava se strunou (např. AutoCut, SuperCut): Otevřete žací hlavu a zkontrolujte, zda je struna správně navinutá – struny by se neměly křížit. Pokud k tomu došlo, znovu naviňte na žací hlavu originálním žací strunu STIHL.
 2. Žací hlava s plastovými noži (PolyCut): Zkontrolujte, zda žací hlava není opotřebovaná a zda na ní nejsou praskliny – na žací hlavě PolyCut jsou značky opotřebení poskytující informace o stavu tohoto řezného nástroje. Tři nože PolyCut se musí vždy vyměnit jako kompletní sada.
 3. Kovové řezné nástroje (např. žací list na trávu, mulčovací nůž): U kovových řezných nástrojů je třeba věnovat pozornost tomu, zda nepotřebují přebrousit. Pokud jsou ohnuté nebo natržené, měli byste je určitě vyměnit.
Vyžínací nůž křovinořezu STIHL se čistí vlhkým hadříkem

Pravidelná údržba a péče o vyžínač či křovinořez

Po ukončení práce byste měli pravidelně provádět údržbu a kontrolovat, zda jsou řezný nástroj a ochranný kryt stále správně nainstalovány.

Čištění vyžínače

Údržba je dobrou příležitostí k důkladnému vyčištění vyžínače – vysvětlíme vám, jak to udělat co nejlépe.

Osoba odstraňuje měkkým hadříkem trávu z vyžínače STIHL s cílem vyčistit ho

Nástroje a materiály

Níže najdete přehled nejdůležitějších nástrojů a materiálů, které potřebujete k čištění vyžínače. Při práci vždy používejte osobní ochranné vybavení v souladu s návodem k použití.

 • Kartáč / štětec
 • Měkký hadřík
 • Univerzální čisticí prostředek
 • STIHL Varioclean
 • Kombi klíč
 • Pracovní rukavice
Osoba čistí vlhkým hadříkem kryt vyžínače STIHL

Čištění ochranných prvků a krytu

Aby vám křovinořez dlouho sloužil, zvykněte si čistit ochranné prvky a kryt vyžínače ihned po skončení práce – dřív než zbytky zaschnou. Než se do čištění pustíte, vytáhněte u elektrického vyžínače zástrčku ze sítě, u akumulátorového vyžínače vyjměte akumulátor a u benzinového vyžínače vypněte motor.

K čištění pláště a ochranného krytu vyžínače použijte vlhký hadřík nebo měkký kartáč, v případě odolných nečistot univerzální čisticí prostředek.

Osoba vysouvá vzduchový filtr vyžínače STIHL, aby ho vyčistila

Čištění vzduchového filtru

Vzduchové filtry čistí vzduch z karburátoru a časem se zanesou. Nezapomínejte proto, že v případě potřeby je nutné vzduchový filtr vyžínače vyčistit. Otevřete kryt filtru podle návodu k použití a vyjměte fleecový nebo papírový filtr. Filtr vyžínače vyčistěte důkladným vyklepáním.

Upozorňujeme však, že: fleecové filtry jsou hloubkové filtry. Vyklepáním se tudíž uvolní pouze povrchové nečistoty. Jemné částečky jsou totiž usazeny hluboko v materiálu a lze je uvolnit speciálním čisticími prostředky, jako je například STIHL Varioclean. Je-li to nutné, nechte filtr po čištění přípravkem Varioclean vyschnout pouze při pokojové teplotě.

Některá zařízení mají místo fleecového filtru hrubý kovový filtr. Slouží k čištění vzduchu k chlazení motoru. Při čištění vyžínače většinou stačí, když filtr jednoduše vyklepete nebo opláchnete pod tekoucí vodou.

Čištění chladicích žeber válce

Chcete-li zajistit bezpečný provoz vyžínače a jeho plný výkon, doporučujeme chladicí žebra válce pravidelně čistit. Zkontrolujte, zda jsou chladicí žebra vyžínače čistá. Pokud jsou na nich nečistoty, pečlivě je očistěte štětečkem nebo stlačeným vzduchem.

Detail zapalovací svíčky benzinového vyžínače STIHL

Čištění zapalovací svíčky

Problémy se startováním benzinového vyžínače někdy plynou z toho, že je znečištěná zapalovací svíčka. K čištění zapalovací svíčky benzinového vyžínače lze použít hadřík, který nepouští vlákna. Při demontáži a kontrole postupujte podle návodu k použití.

V případě výrazných známek opotřebení nebo po určitém počtu provozních hodin je vhodné zapalovací svíčku vyměnit. Podle možností odstraňte také příčinu znečištění.

Zapalovací svíčce škodí příliš mnoho motorového oleje v palivu nebo znečištěný vzduchový filtr.

Upozornění: Výfuk ani karburátor vyžínače byste nikdy neměli čistit sami. Kvůli čištění karburátoru nebo výfuku určitě vyhledejte specializovaného prodejce STIHL .

V jednom z našich dalších rádců se dozvíte, jak vyčištěný vyžínač správně skladovat.

Muž v ochranném oděvu STIHL při tankování směsi benzinu a oleje do vyžínače STIHL

Proč vyžínač nenaskočí?

Příčinou by mohla být palivová směs – neměla by být z předchozího roku. Pokud si nejste jisti, jak je benzínová směs stará, je nejlepší ji vyměnit.

Když nepřeskočí jiskra

Jedním z možných zdrojů závady je zapalovací svíčka. Jedná se o součástku podléhající opotřebení, a proto se musí pravidelně měnit. Nepomůže-li ani nová zapalovací svíčka, nechte vyžínač zkontrolovat specializovaným prodejcem STIHL.