Navíjení a výměna žací struny

Žací struny od A do Z. Víte, jak na svém vyžínači správně vyměnit žací strunu?

Osoba navíjí žací strunu akumulátorového vyžínače STIHL FSA 57

Přehled: Navíjení a výměna žací struny

  • Různé žací hlavy, žací struny a cívky se strunou STIHL jsou vhodné pro různé druhy použití
  • Před navinutím a použitím namočte žací strunu na 24 hodin do vody

  • Chcete-li vyměnit strunu, otevřete žací hlavu nebo strunu jednoduše zasuňte díky funkci Komfort

  • Žací strunu naviňte otáčením

  • Je také možné použít cívku, na níž je struna předem navinutá

Výměna žací struny: tři možnosti u žacích hlav značky STIHL

V určitém okamžiku nastane čas vyměnit žací strunu – ať už kvůli opotřebení, nebo proto, že chcete křovinořez nebo vyžínač přizpůsobit novým požadavkům. V zásadě existují tři různé způsoby, jak na žací hlavu STIHL navinout žací strunu.

Standardní žací hlavy: V tomto případě nejdřív sejměte žací hlavu z vyžínače a potom ji otevřete. Na cívku, která je nyní přístupná, pak můžete navinout žací strunu. Správný směr navíjení vám ukážou šipky. Pokud se do toho nechcete pouštět sami, rád vám v tom pomůže specializovaný prodejce STIHL ve vašem okolí.

Žací hlava verze Komfort: U těchto žacích hlav navíjíte žací strunu pohodlně zvenku. Stačí vložit požadovanou délku žací struny do žací hlavy. Pak otáčením spodního konce žací hlavy navinete žací strunu na cívku. Tímto způsobem žací strunu navinete, aniž byste předtím museli žací hlavu rozebrat. Jediné, na co byste měli dát pozor: žací struna by měla před navíjením vyčnívat na obou stranách žací hlavy stejně. Žací hlavy ve verzi Komfort poznáte podle písmene „C“ v názvu modelu.

Třetí varianta je vhodná pro standardní verzi žací hlavy, i pro verzi Komfort: Otevřete žací hlavu a vložte cívku, na níž je struna předem navinutá.

Správná žací struna pro každou výzvu

Chcete vyměnit žací strunu a zajímá vás, kterou strunu byste měli do svého vyžínače STIHL použít a navinout? Obecné pravidlo zní: čím vyšší a hustší je tráva, tím silnější by měla struna být. Pro lepší identifikaci a orientaci mají žací struny STIHL různé barvy a každá znamená určitý průměr. Tak například červené žací struny mají vždy průměr 2,7 milimetru. Následující návod vám ukáže, která žací struna je pro chystanou práci nejlepší a podle které barvy ji poznáte:

Přesto: Čím silnější je struna, tím větší výkon potřebujete, abyste dosáhli čistého řezu. Máte-li pochopit, která žací struna je pro vás ta pravá, musíte zohlednit také žací hlavy a odpovídající vyžínače a křovinořezy.

Abyste se v tom neztratili, shromáždili jsme pro vás na našich stránkách s příslušenstvím k produktům všechny důležité informace o žacích strunách, žacích hlavách a žacích nožích. 

Příprava žací struny k navinutí a správné skladování

Na závěr ještě poznámka k správnému skladování a optimální přípravě žací struny: doporučujeme, abyste žací strunu před použitím namočili na 24 hodin do vody.

Plastová nádoba s odvinutou žací strunou, vedle ní žací struna namočená ve vodě v uzavřené zavařovací sklenici

Žací struny časem ztrácejí vlhkost, a tím i pružnost. Když je namočíte do vody, získají zpátky obojí a tolik se neopotřebují.

A strunu kvůli tomu ani nemusíte odvíjet: cívku s navinutou žací strunou můžete dát rovnou do vody.

Díky tomuto postupu si ani nemusíte dělat starosti se skladováním struny: s klidným svědomím ji můžete nechat ve vyžínači až do dalšího použití.