Mistrovství ČR 2008

Hlučín, 25. května

CZECH SERIES 2008

Více než dvěmi tisícovkami diváků nabitý sportovní areál v Hlučíně na Opavsku zažil den plný vůně dřeva, zvuku motorových pil, svištění seker, zápolení drsných mužů a mnoha diváckých soutěží. Čtrnáct nejlepších borců se zde utkalo o titul mistra České republiky v dřevorubeckém sportu STIHL® TIMBERSPORTS®. Dvanáct jich postoupilo ze dvou kvalifikačních závodů v Sušici a Olomouci. Třináctým byl obhájce titulu David Síla a posledním Jiří Lang, který dostal divokou kartu. Jiří Lang se timbersportu věnuje dva roky a toto byl jeho vůbec první závod. Nejlépe se s nástrahami pěti závodních disciplín vyrovnal Jan Svoboda a byl korunován mistrem ČR ve STIHL® TIMBERSPORTS®.

Jednotlivé disciplíny v exhibici představil Martin Komárek, který je čtyřnásobným mistrem Evropy a třetím z předloňského MS v tomto sportu. Ten se již tradičně mistrovství ČR účastní pouze exhibičně a jako jeden z organizátorů. Jedním z diváckých vrcholů byla exhibice v disciplíně Springboard, která je považována za královskou, jelikož závodník balancuje na prkně ve výšce cca třech metrů a odtud přesekává vrchol kmene. Martin jako jediný společně s americkým profesionálem Carsonem Bosworthem předvedl tuto disciplínu v pravé podobě se dvěmi dopomocnými prkny. Ostatní závodníci používali prkno jedno. I přes tento výrazný handicap byl jeho čas 1 minuta a 1 sekunda, což bylo stále o 19 sekund lepší než čas Pavla Pochopa, vítěze této disciplíny.

Celý závod byl mimořádně vyrovnaný a pořadí na prvních třech místech bylo v rozmezí několika málo bodů. Jan Svoboda rozhodl o svém vítězství v poslední disciplíně Underhand Chop, kterou vyhrál. V celkové součtu získal 60 bodů. Na druhém místě byl o pouhý jeden bod Jan Wáwrů z Vimperka. Třetí místo obsadil loňský vítěz David Síla z Prahy. O umístění na 10. a 11. místě při shodnosti bodů musel rozhodnout rozstřel v disciplíně STIHL Stock Saw na jeden kotouč.

Mistrovství také rozkrylo tajenku, kdo bude reprezentovat Českou republiku v září na ME v St. Johannu v Tyrolsku ve štafetovém závodě. Nominaci si vybojovali vítězstvím v jednotlivých disciplínách: Martin Komárek (tradičně Standing Chop), Jan Wawrů (Single Buck), Jan Svoboda (Underhand Chop) a Jan Kamír (Stock Saw). V individuálním závodě na ME nastoupí zcela určitě Martin Komárek. Druhým velmi pravděpodobným zástupcem bude dnešní vítěz Jan Svoboda.

Tečku za mistrovstvím obstarala exhibice disciplíny Hot Saw - řezání speciální motorovou pilou o váze cca 27 kg, výkonu více 62 koní a cenně zhruba 120.000 Kč mezi Martinem Komárkem a Carsonem Bosworthem z USA, který působil i jako trenér na přípravném kempu. Odříznutí tří kotoučů dřeva o průměru 46cm trvalo pouhých 7 sekund. Samotnému mistrovství předcházel tréninkový kemp, kterého se mohl zúčastnit každý, kdo si chtěl tento atraktivní, adrenalinový sport vyzkoušet.

result_hlucin Celkové výsledky závodu Mistrovství ČR 2008

Celkové výsledky (PDF, 53.95 kB)