Mistrovství ČR 2009

Praha, 24. května

CZECH SERIES 2009
Odhadem 3000 diváků si našlo cestu do sluncem zalitého areálu O2 žlutých lázní, kde se čtrnáct nejlepších borců utkalo o titul mistra České republiky. Třináct jich postoupilo ze dvou kvalifikačních závodů v Sušici a Plzni. Čtrnáctým byl Zdeněk Maťha, který se do závodu kvalifikoval na divokou kartu. Nejlépe se s nástrahami pěti závodních disciplín vyrovnal Jan Svoboda z Liptálu u Vsetína a obhájil titul dřevorubeckého mistra ČR ve STIHL TIMBERSPORTS. Poslední disciplínou, která nebyla zařazena do seriálu mistrovství a zápolilo se v ní samostatně, byla Hot saw - řezání extrémně výkonnou pilou. Nejrychleji se vypořádal s odkrojením tří kotoučů o průměru 46 cm Aleš Svoboda, a to v čase 7,8 sekund.

Hned první disciplína, springboard s jedním dopomocným prknem, mnohé napověděla. V poslední favorizované dvojici se představil obhájce Jan Svoboda a předloňský mistr David Síla. David dosáhl suverénně nejlepšího času v hodnotě 46 sekund, ale bohužel kmen nebyl čistě dosekán, ale zlomen a tak následovala diskvalifikace (tzv. „DQ") v této disciplíně a nula bodů. Tím se otevřela cesta k obhajobě titulu pro Jana Svobodu, který se ve všech disciplínách umístil na špici.

David Síla k tomu řekl: „Je to smůla, ale stává se to. Bylo to o jedné ráně před otočením, kterou jsem dal navíc a ono to upadlo. Přesto jsem i tak se springboardem spokojený, čas byl výborný. Samozřejmě jsem si říkal, že v tuto chvíli pro mě závod skončil, ale zase na druhou stranu ze mě spadla nervozita a soustředil jsem se maximálně na jednotlivé disciplíny, bez toho, že bych byl svázaný nervozitou v boji o titul. Bronz na konci je fantastickou satisfakcí." 

Jan Svoboda na prvním místě získal úctyhodných 60 bodů a suverénně zvítězil. Druhý se umístil Aleš Svoboda z Týnce nad Sázavou se ziskem 49 bodů. K stříbru mu pomohlo mimo jiné i vítězství v disciplíně Standing Block Chop a vynikající výkony v disciplínách se sekerou. Bronz získal i přes diskvalifikaci ve springboardu David Síla z Prahy se 45 body. Nejlepším Axemanem (součet bodů v disciplínách se sekerou) se stal až na součet času Jan Svoboda před Alešem Svobodou. O jeho vítězství při stejném počtu bodů musel rozhodnout až součet časů.

Matador a hvězda tohoto sportu Martin Komárek (čtyřnásobný ME a vicemistr světa) se celého klání zúčastnil pouze exhibičně a jako organizátor. Společně s Američanem Carsonem Bosworthem, bronzovým z loňského MS, se utkali v exhibičním představení jednotlivých disciplín.

Jan Svoboda zhodnotil své vítězství: „Titul mě samozřejmě těší, ale s provedením jednotlivých nejsem moc spokojený. Myslím si, že jsem předvedl tak 60 procent toho co umím a výkony úplně neodpovídaly tomu, co mám natrénováno. Na druhou stranu jsem alespoň měl vyrovnané všechny disciplíny a v žádné jsem nezískal méně než 10 bodů (tzn. 5 místo). Je to pro mě zároveň motivací a závazkem do budoucna na sobě pořádně pracovat, když už jsem čtyřnásobným mistrem ČR."

Martin Komárek dodal k samotnému závodu: „Úroveň kluků stoupá a startovní pole se vyrovnává. Začíná rozhodovat psychika a to jak se kdo dokáže na kterou disciplínu soustředit a vyrovnat s bouřlivou atmosférou závodu. Věřím, že za několik let mi tu rozhodně vyrostou naprosto rovnocenní konkurenti. Chtěl bych poděkovat divákům, kteří vytvořili pro závodníky fantastickou kulisu." 

Reprezentační trenér Pavel Veverka doplnil: „Samotnému mistrovství předcházel i čtyřdenní tréninkový kemp. Letošní úroveň byla výborná a velmi vyrovnaná. Opravdu dlouho jsme rozhodovali, kdo postoupí do pokročilého kempu a komu věnovat divokou kartu do závodu. Všichni nováčci měli výbornou disciplínu a zdravý přístup k tomuto sportu. O budoucnost timbersportu u nás rozhodně nemám obavu."


results_praha Celkové výsledky závodu Mistrovství ČR 2009

Celkové výsledky (PDF, 53.2 kB)
teaserbaryoutube Video reportáž

MČR 2009 na YouTube