Mistrovství ČR 2010

Plzeň Plaza, 30. května

CZECH SERIES 2010

Plzeň poprvé hostila mistrovství České republiky v dřevorubeckém sportu STIHL® TIMBERSPORTS®. Navzdory ne příliš příznivému a zčásti deštivému počasí dorazilo moderní drvoštěpy podpořit více než 4 000 skvělých diváků. O titul mistra republiky bojovalo čtrnáct nejlepších, třináct postoupilo do závodu z kvalifikace a poslední Martin Roušal dostal od organizátorů divokou kartu. Toto mistrovství bylo zajímavé i tím, že se poprvé soutěžilo ve všech šesti disciplínách, včetně Hot Saw - řezání extrémně výkonnou motorovou pilou. A právě až tato poslední disciplína rozhodla o tom, že pátý titul mistra České republiky v dřevorubeckých sportech STIHL Timbersports (a třetí v řadě) získal Jan Svoboda z Liptálu u Vsetína.

První disciplínou bylo netypicky kvůli dešti řezání klasickou motorovou pilou STIHL Stock Saw. V této disciplíně dominoval Jiří Zdislav Jankovský. Druhý springboard (přesekání kmene ve výšce s jedním dopomocným prknem) ovládl David Síla. Situace na špici závodu se velmi vyrovnala po třetí disciplíně – Standing Block Chop. Tu pro sebe ukořistil Aleš Svoboda. V této chvíli se ve vedení usadila silná čtveřice, v pořadí David Síla, Aleš Svoboda, Jan Svoboda (4x mistr ČR a obhájce titulu) a Jan Kamír. Síla na prvním místě měl celkem 32 bodů a dále ostatní ve výše zmíněném pořadí vždy o bod méně. V polovině závodu tedy bylo pořadí vedoucí čtveřice skoro jako na začátku. Následně bylo na řadě řezání ruční pilou – Single Buck. V této disciplíně zvítězil Jan Svoboda a ukázal, že by rád získal třetí titul v řadě a celkově pátý. David Síla byl čtvrtý a bodově se posunul na průběžné druhé místo o jeden bod za Jana Svobodu. Předposlední disciplína, Underhand Chop, rozhodně neodpověděla na otázku, kdo bude pravděpodobným vítězem a ještě více boj o titul zdramatizovala. David Síla v ní získal za třetí místo 12 bodů a Jan Svoboda jen o bod méně, což znamenalo, že oba měli shodných 55 bodů. Rozhodla tedy až závěrečná Hot Saw. David měl bohužel stejně jako v roce 2009 trochu smůlu a opět na titul nedosáhl. Při řezání mu podklouzla noha a jen těsně unikl diskvalifikaci. Jeho čas těsně nad 8 vteřin nestačil na Jana Svobodu, který tuto disciplínu vyhrál a mohl slavit pátý titul. Svoboda získal celkem 69 bodů a David Síla 68, což jen potvrzuje velmi vyrovnaný souboj. Bronz putuval do Uhlířské Lhoty za Alešem Svobodou.

Nejlepším Axemanem (součet bodů v disciplínách se sekerou) se stal stejně jako loni Aleš Svoboda. Nejlépe zvládl práci s pilou Jan Svoboda a získal titul The Best Sawman. Mistrovství také odkrylo tajenku, kdo bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v družstvech. Nominaci si vybojovali vítězstvím v jednotlivých disciplínách: Martin Komárek (tradičně Standing Block Chop), Jan Svoboda (Single Buck), Karel Diviš (Underhand Chop) a Jiří Z. Jankovský (Stock Saw).

Jan Svoboda zhodnotil své vítězství: „Za titul jsem hrozně moc rád, ale pořád nejsem sám se sebou vnitřně spokojený. Určitě jsem udělal spoustu chyb a dá se říct, že některé se už tradičně opakují. Souboj s Davidem byl velmi vyrovnaný a možná jsem měl i o trochu více štěstí. Vždyť je to třetí titul v řadě a čekatelů na můj skalp je celá řada."

Hlavní organizátor, Jan Brabec, závod okomentoval: „Plzeň dokázala, že timbersportu fandí a rozumí. Opravdu klobouk dolů a velké poděkování ohromnému množství fanoušků, kteří se nenechali odradit zpočátku deštivým počasím a přišli se podívat. Stoupající divácký zájem, zlepšující se výkony domácí špičky a perspektivní nováčci jen dokazují, že tento sport je rok od roku populárnější a česká špička stále vyrovnanější."

Matador a hvězda tohoto sportu Martin Komárek (čtyřnásobný ME a vice mistr světa) se celého klání zúčastnil pouze exhibičně a jako organizátor. Společně s Američanem Carsonem Bosworthem, bronzovým z MS v roce 2008, se utkali ve třech exhibičních představeních jednotlivých disciplín. Vrcholem jejich vzájemného zápolení byl úvodní souboj na Springboardu, oproti ostatním soutěžícím se dvěma pomocnými prkny. 

results Celkové výsledky závodu Mistrovství ČR 2010

Celkové výsledky (PDF, 54.11 kB)
teaserbaryoutube Video reportáž

MČR 2010 na YouTube