European Trophy Katowice 2018

Češi ovládli Evropu!

European Trophy

Nejlepší dřevorubci ze starého kontinentu se utkali v polských Katowicích v nejextrémnějším závodě sportovního dřevorubectví ve formátu Trophy, který se skládá ze 4 disciplín, které  musí každý závodník dokončit jednu po druhé, a to bez jakéhokoliv přerušení. Tento náročný formát soutěže činí závod mimořádně vzrušující. Nejlepších šest závodníků z Katowic se kvalifikovalo přímo do světového finále Stihl Timbersports Champions Trophy, které se bude konat na konci května 2019.

Obrovskou radost nám udělali oba nominovaní čeští reprezentanti Martinové Komárek a Kalina. Každá evropská země mohla nasadit maximálně dva závodníky, kteří však museli splnit přísná kvalifikační kritéria. Ve dvacetičleném startovním poli se v úvodním rozřazovacím time trialu sloužícím pro nasazení nejlepších 16 závodníků umístili naši zástupci na 7. (Komárek) a 11. (Kalina) místě. Oba měli ne zrovna šťastnou ruku při výběru seker a tak Martin Komárek měnil sekeru pro Underhand a Martin Kalina pro změnu vsadil pro další průběh závodu na jinou sekeru na Standing.

V osmifinále si Martin komárek poradil o 5 vteřin s Belgičanem Koenem Martensem a u Martina Kaliny asi jen málokdo věřil, že přejde dál přes jednoho z favoritů - Francouze Pierra Puybareta. Martin v průběhu duelu sice stále lehce ztrácel, ale nepřestával držet kontakt s Francouzem a úžasným finišem zvítězil ve velmi těsném rozdílu 0,37 vteřiny.

Ve čtvrtfinále nestačil na Martina Komárka domácí Michal Dubicki a Martin Kalina nedal šanci italskému reprezentantovi Andrea Rossimu. V semifinále došlo na český duel, kde byl rychlejší z Martinů Komárek. Do malého finále o třetí místo nastoupil Martin Kalina proti jednomu z nejlepších evropských dřevorubců - Němci Robertu Ebnerovi. Nezalekl se ho a od začátku si držel drobný náskok. Němec svůj pokus po asi pěti secích z druhé strany Standingu nedokončil, když byl jasně vidět Martinův náskok. Ve finále si pak Martin Komárek svým nejlepším výkonem dne 1:05,08 zajistil první místo před Rakušanem Arminem Kuglerem.

Vítěz závod okomentoval: "Závod jsem nerozběhl dobře, ale dokázal jsem to zvrátit a pak mi to šlo, i když 5 heatů je neskutečná nálož, ale utvrdil jsem se, že když mám mezitím čas odpočinout, je to možné, vítězství mě strašně moc těší. Slyšet hymnu je ... radost. Ale zážitek, že je na stupních druhý Čech je úžasný. Za Martina jsem rád, nejen, že předvedl neskutečný výkon, ale je to i skvělý člověk a je radost s ním závodit i pracovat. Moc mě to těší a s takovými lidmi nemám o český timbersports strach. Ještě musím říct, že se zatím skrývá práce i Honzy Kamíra, prostě super".

 

Celkové výsledky závodu EUROPEAN TROPHY 2018 Celkové výsledky závodu EUROPEAN TROPHY 2018

Celkové výsledky