Historie a současnost timbersportu

Historie a současnost Historie dřevorubeckých sportů, z nichž vychází dnešní STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES, sahá až do 19. století. Podle legendy, jeden den roku 1870 se dva dřevorubci v Ulverstone v Tasmanii vsadili, který z nich pokácí strom rychleji. Existují záznamy o desítkách soutěží uskutečněných mezi lety 1870 a 1890. Nicméně tyto soutěže se neřídili žádnými zavedenými pravidly. Toto se změnilo v roce 1890 se založením první australské asociace sportovních dřevorubců. První Mistrovství světa dřevorubců se pak konalo v Latrobe v Tasmanii v roce 1891. Odtud se sportovní dřevorubectví rozlétlo po celém světě a brzy se stalo velmi populárním v USA a Kanadě. K tomuto vývoji dále přispěla na přelomu 19. a 20. století v Severní Americe průmyslová revoluce, se svou zvýšenou poptávkou po dřevní hmotě. Právě z této doby pochází disciplína Springboard, která simuluje kácení přesílených stromů, které bylo nutno porazit po několika kusech na stojato. Nové soutěže byly zakládány, pravidla stanovována a další sekací i řezaní disciplíny byly přidávány. Téměř všechny disciplíny pocházejí z tradičních lesnických činností. Zatímco některé z nich výslovně simulují kácení a přesekávání stromů, jiné se zaměřují více na dovednosti v manipulaci s pilami a práci se dřevem.

Moderní podoba dřevorubeckých soutěží je právoplatným adrenalinovým sportem. Pod názvem STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES je dnes tento sport rozšířen po celém světě a do mistrovského klání je oficiálně zapojeno více jek 20 států a tisíce sportovců. Na počátku TIMBERSPORTS® v dnešní podobě stála v roce 1985 společnost STIHL®, renomovaný výrobce motorových pil, jejíž zástupci vybrali šest nejatraktivnějších a zároveň nejobtížnějších disciplín z již existujících závodů. Došlo ke stanovení a sjednocení pravidel, k vytvoření organizace závodů, k nastavení vysokých standardů při prezentacích i závodech tohoto sportu, platných pro celý svět. Příprava, trénink, vybavení a výkony sportovců, ale i úroveň organizace jednotlivých závodů si v ničem nezadají s jinými sportovními odvětvími, a to vše dělá ze STIHL ® TIMBERSPORTS® plnohodnotný vrcholový sport.

V USA se od roku 1985 každoročně pořádá série závodů, vrcholících finálovým závodem o titul mistra. Do této série bylo do roku 2010 vybíráno 32 závodníků z celého světa, a to podle úspěchů z předchozích let nebo z úspěchů z jiných dřevorubeckých závodů. Od roku 2011 je tato série uzavřena jen pro americké závodníky. Při svojí poslední možné účasti náš historicky nejlepší reprezentant Martin komárek vytvořil ve finále STIHL TIMBERSPORTS Pro Series U.S. Championship nový světový rekord ve STIHL Stock Saw. V 25leté historii byl vůbec prvním Evropanem - a zůstal také jediným, který se dostal do závěrečných finálových bojů této prestižní soutěže.

Evropa má obdobný systém skládající se ze závodů v jednotlivých zemích. Z nich se pak ti nejlepší účastní kvalifikací a následně pak samotného mistrovství Evropy či světa.V těchto závodech je soutěž jednotlivců doplněna o štafetový závod národních týmů. Mistrovství švěta - absolutní vrchol sezóny - se koná za účasti nominovaných zemí, přičemž každý stát reprezentuje pouze jeden sportovec. Historicky největší český úspěch, pokud upustíme od individuálních vavřínů Martina Komárka, je titul mistrů Evropy z ME 2008, konaném v rakouském Sant Johannu. Okamžik těsně skončení finálového souboje zachycuje fotografie u tohoto článku.

Kdo jsou ti, kteří se tomuto netradičnímu sportu věnují a jak se stali závodníky ve STIHL® TIMBERSPORTS®? Pokud budeme mluvit o profesionálech ze zámoří, špičku tvoří většinou sportovci, kteří mají dřevorubecké tradice v rodině. V posledních letech ovšem do těchto soutěží hlavně v USA často promlouvají i studenti středních a vysokých škol. Pro ty je tento sport velmi zajímavou pohybovou aktivitou a v tréninkových kempech je pro ně organizována speciální „Colleg series" jako start pro vyšší soutěže.

V České republice je STIHL® TIMBERSPORTS® sportem, do kterého se zapojuje velmi široká škála zájemců, bez ohledu na věk, vzdělání či předešlou profesionální průpravu. Úspěšní v tomto oboru mohou být jak profesionálové s praxí v dřevorubecké práci, tak i intelektuálové. Tréninkovými kempy již prošly stovky zájemců a mnozí dosáhli vynikajících výsledků i na evropské úrovni. V těchto kempech jsou uchazeči vedeni evropskými a zámořskými trenéry, kteří předávají vědomosti a zkušenosti nově nastupující generaci, ale i závodníkům věnujícím se tomu to sportu již několik let.

Sportovci, kteří úspěšně absolvovali kempy se scházejí při trénincích a ti nejlepší se účastní závodů dané série, exhibičních vystoupení či propagačních show. Většinou všechny spojuje zápal pro tento sport, adrenalin v krvi a často i vztah k přírodě. Při povrchním shlédnutí závodu by se mohlo zdát, že jde o „hrubou sílu hloupých silných mužů", ale opak je pravdou. V tomto sportu se snoubí technika s použitím síly doprovázena notnou dávkou sebekontroly a psychické odolnosti. Ne nadarmo ti nejlepší tvrdí, že „se vítězí hlavou".

 

facebook_200x140 Timbersports na Facebooku

Navštivte stránky českého timbersportu na facebooku!

youtube_teaser Timbersports na YouTube

Sledujte videa z timbersportu na YouTube!

web timbersports.com Navštivte web timbersports.com