Vysoké Mýto, 08/12/2014

Likvidace padělků motorových pil STIHL

Likvidace padělků motorových pil STIHL Ve firmě Recycling - kovové odpady došlo k likvidaci 1 697 kusů motorových pil. Ty byly zadrženy celním úřadem v roce 2010 firmě NEDAMAX pro porušení práv k ochranné známce značky STIHL. Jejich zničení loni nařídil Okresní soud v Chebu.
Po rozhodnutí chebského soudu, který pily kvalifikoval na padělky, byl v řešení způsob likvidace těchto falešných pil. Krátce se uvažovalo dokonce o tom, že budou zapůjčeny vojenské tanky, které pily „rozjezdí". Padělky byly nakonec rozemlety na malé kousky. „Mletý materiál jsme pak roztřídili na železo, barevné kovy, plasty a ostatní," řekl vedoucí odpadového provozu společnosti, Pavel Brokl.
Firma STIHL má nedávné zkušenosti s padělky i z České Třebové. Tam byl při kontrole loni v listopadu odhalen kontejner z Číny obsahující 3 800 kusů plagiátů označených ochrannou známkou a logem STIHL.
Podle společnosti STIHL plagiátorství značkových výrobků není jen podvodem na zákazníka a výrobce originálu, ale v podobě nehumánních pracovních podmínek i na personál podílející se na jeho výrobě. STIHL dále upozorňuje, že padělky, obzvláště takového zboží, jako jsou motorové pily, představují životu nebezpečné riziko. A v neposlední řadě plagiáty působí významné ztráty pro národní hospodářství.