Martin Komárek

* 26.12.1976 † 10.3.2022

Martin Komárek Zoom

Martin Komárek, společně s Pavlem Veverkou, stál při zrodu Timbersports nejen v ČR, ale i v Evropě. Po absolvování prvního tréninkového kempu v německém Ruhpoldingu v roce 2001 byl Martin Komárek z dvaačtyřiceti účastníků z šesti zemí vybrán do prvního mistrovství Evropy, kde skončil na šesté příčce. Pavel Veverka šel dále cestou trenéra a rozhodčího.

Martin Komárek po kempu v Ruhpoldingu absolvoval měsíční přípravu pod vedením amerického trenéra Rudiho Detmara a na dalším mistrovství Evropy skončil v roce 2002 na druhém místě. Fyzicky se připravoval prací v lese a po seznámení s profesionálem z Nového Zélandu Dionem Lanem využil jeho pozvání k tréninku na Novém Zélandu. Tam se také sešel s několikanásobným mistrem světa Jasonem Wynyardem a byl dál trénován oběma šampióny. Tento intenzivní trénink mu dopomohl k získání čtyř titulů mistra Evropy v řadě v letech 2003 až 2006. K jeho největším úspěchům z té doby patřila třetí příčka z mistrovství světa 2006 v německém Obersdorfu. O pozici jednoznačného evropského krále přišel v roce 2007, kdy mu titul odebral dlouholetý rival Němec Dirk Braun. Ztráta výkonnosti byla zapříčiněna vleklým zraněním ramene.

Martinovi se však po operaci a aktivní rehabilitaci podařilo v sezóně 2008 vrátit mezi absolutní špičku. Stříbro z MS 2008 a zlato ve štafetě a bronz z individuálního závodu na ME 2008 jsou toho důkazem. Od roku 2009 bylo pozastaveno konání ME, a tak Martin mohl sbírat medaile pouze na mistrovstvích světa. Čtvrté místo v roce 2009 bylo jen odrazovým můstkem k dalším dvěma bronzům z mistrovství světa v letech 2010 a 2011. Za dosavadní životní výkon pak Martin považoval stříbro z MS 2012 v norském Lillehammeru. V tomto roce se stal také mistrem světa ve Springboardu na World Lumberjack Championship 2012 konaném na konci července v Hayward Wisconsin v USA.

Na MS 2013 v německém Stuttgartu přidal do sbírky další bronz. A protože stříbra z MS vozil tradičně pouze v sudé roky, tak v listopadu 2014 přivezl z rakouského Innsbrucku znovu stříbro. Na Champion Trophy v italské Florencii na jaře 2015 byl jako pátý opět nejlepším Evropanem, na podzim z Mistrovství světa v Poznani odjel se čtvrtým místem bez medaile. Celkově čtvrtý a opět jako nejlepší z Evropy dokončil Martin i Champions Trophy 2016 v rakouském St. Johannu, aby svou celkově osmou medaili z Mistrovství světa - pátý bronz - přivezl z německého Stuttgartu. V roce 2017 se mu dařilo hlavně na Champions Trophy v Hamburku, kde dokráčel až do malého finále a nechal před sebou jen Kanaďana Stirlinga Harta a celkového vítěze Brada De Losu z Austrálie.

V roce 2018 na Mistrovství světa v Liverpoolu dosáhl Martin na další bronz. Pro rok 2019, kdy se Mistrovství světa i kvůli Martinovým úspěchům přesunulo do Prahy, odešel bohužel poražen z českého mistrovství dvojicí dalších Martinů - Roušalem a Kalinou. A tak s pokusem o svoji desátou medaili z Mistrovství světa musel alespoň na rok počkat. Vrchol světové série sezóny 2020 plánoval zavítat do švédského Göteborgu, leč COVID-19 chtěl jinak. A tak svoji desátou "světovou" medaili - opět bronzovou - získal Martin Komárek v říjnu 2021 na Mistrovství světa v Mnichově. 

Další cenné kovy už do své jedinečné sbírky tato legenda TIMBERSPORTS®  bohužel nepřidá, Martin Komárek zemřel při rizikovém kácení.  

Organizátoři a příznivci kolem TIMBERSPORTS® truchlí nad úmrtím Martina Komárka, vynikajícího sportovce, který utvářel sérii TIMBERSPORTS®️ v České republice a v Evropě jako nikdo jiný. Šestinásobný mistr České republiky, bronzová medaile z Champions Trophy a tři stříbrné medaile na Mistrovství světa, to dělalo z Martina Komárka jednoho z nejúspěšnějších sportovců celé série. Martin Komárek miloval tento sport a díky svému sympatickému vystupování měl v komunitě TIMBERSPORTS® velmi dobrou pověst. Ve čtvrtek 10.3.2022 bohužel zemřel ve věku pouhých 45 let. 

"Martinův úsměv, neustálá vstřícnost a vášeň pro sport nám všem budou velmi chybět. Naše myšlenky a soustrast patří jeho manželce a třem dětem. "Fight fair" měl napsáno na svém chrániči sluchu na posledním mistrovství světa - a to je to, co jako člověk zastával od samého začátku. Daleko nad úroveň závodění neúnavně pracoval pro TIMBERSPORTS®, trénoval juniorské sportovce a byl cenným partnerem při dalším rozvoji tohoto sportu. Martin bude mít vždy místo v našich srdcích. Nikdo nedokáže zaplnit mezeru, kterou po sobě zanechal. Bude nám velmi chybět," uvedli představitelé série TIMBERSPORTS®️.

Osobní rekordy:

  • Springboard                  42,69 s  - evropský rekord - 2008 (ME-Quali), topol
  • STIHL Stock Saw          9,445 s - světový rekord - 2010 (U.S. Series), borovice
  • Standing Block Chop    18,20 s - 2009, topol černý
  • Standing Block Chop    22,67 s - evropský rekord - 2008 (ME-Quali), borovice
  • Single Buck                   12,02 s - 2016 (MČR) borovice vejmutovka
  • Underhand Chop           18,09 s - evropský rekord - 2012 (MS) topol černý
  • Underhand Chop           17,86 s - evropský rekord - 2012 (French O.) borovice
  • Hot Saw                          6,05 s - 2010, topol černý

 

 

 

web timbersports.com Navštivte web timbersports.com

youtube_teaser Timbersports na YouTube

Sledujte videa z timbersportu na YouTube!

facebook_200x140 Timbersports na Facebooku

Navštivte stránky českého timbersportu na facebooku!