Mistrovství ČR Jeseník 2022

Mistrem ČR se stal Martin Roušal

Mistrovství ČR 2022

Mistrem České republiky v největší dřevorubecké soutěži světa STIHL TIMBERSPORTS® se stal Martin Roušal. Finále soutěže se konalo 17.9.2022 v nádherném prostoru před Priessnitzovými lázněmi v Jeseníku. Dopoledne patřilo mezinárodnímu MČR Rookie, tedy juniorů, ve kterém zvítězil Alessandro CIAPONI z Itálie, vloženým závodem se potom poprvé v historii v ČR představily 4 zástupkyně „něžného pohlaví", aby divákům ukázaly, že i ony umějí ve světě sportovního dřevorubectví říci své. Na stupeň nejvyšší vystoupala Yolanda GNÄDINGER ze Švýcarska. Ve finálové soutěži Pro Series potom v odpoledních hodinách nastoupilo 12 závodníků z celé republiky, kteří dosáhli nejlepších výsledků v kvalifikačních závodech, konaných v průběhu roku 2022. Divácká kulisa byla fantastická a hnala všechny borce k maximálním výkonům.
Mistrovství České republiky se konalo v nádherném prostoru Priessnitzových lázní a diváci dokázali, že tento sport mají rádi a umí mu patřičně fandit. Celý den byl plný vynikajících výkonů, osobních rekordů a jak sami sportovci v průběhu krátkých rozhovorů potvrdili, diváci je dokázali vyhecovat a podpořit k osobním rekordům.
Dopoledne patřilo juniorské kategorii a výsledky jednotlivých atletů napovídají, že se v Evropě v následujících letech máme na co těšit. Roste zde velmi silná mladá generace. Soutěže se zúčastnilo 7 zahraničních atletů, kteří k nám přijeli z Rakouska, Německa, Polska a Itálie. Padlo několik národních rekordů a svými výkony tyto sportovní naděje naladily diváky na hlavní část soutěžního dne. Na stupně vítězů nakonec vystoupal Alessandro Ciaponi (ITA), Ivan Bambuškar (ČR) a Lukas Wagenstreiter (AUT).
V ženské části soutěže se nejlépe dařilo Yolandě GNÄDINGER ze Švýcarska, za ní skončila Juliana EINFALT (AUT), Marta Poletti (ITA) a Naděžda Bakhvalová (ČR).
Titul nejlepšího sportovního dřevorubce České republiky v soutěži STIHL TIMBERSPORTS® získal Martin Roušal a jako Mistr České republiky se tímto vítězstvím nominoval do závodu Mistrovství světa jednotlivců, který proběhne 29. října 2022 v Göteborgu.
První disciplínou byl UNDERHAND CHOP. Závodníci při něm musí přeseknout kmen, na kterém sami stojí. Ač disciplína vypadá velmi nebezpečně, je to jedna z prvních, kterou se začínající sportovci v oblasti sportovního dřevorubectví učí. V této disciplíně exceloval Matyáš Klíma.
Tradičně druhou disciplínou v pořadí bylo řezání kmene sériovou motorovou pilou tzv. STIHL STOCK SAW. V ní nejlépe zabodoval Martin Kalina.
STANDING BLOCK CHOP – přesekávání stojícího kmene bylo třetí disciplínou. Závodníci při ní přesekávají stojící kmen o průměru 30 cm. Nejlepšího času dosáhl Jan Holub.
Do čtvrté disciplíny se probojovalo už jen osm nejlepších závodníků.
Své dovednosti s obrovskou ruční pilou při přeřezávání kmene o průměru 46 cm prokázal při disciplíně SINGLE BUCK Martin Kalina, který v této disciplíně zvítězil s celkovým časem 14‘ 08°.
Divácky nejnapínavější disciplínou celé soutěže byl SPRINGBOARD, při kterém závodníci přesekávají kmen ve výšce tří metrů z prkna, které si do kmene nejdříve musí sami vsadit. Tato maximálně adrenalinová disciplína nejvíce rozkrývá výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými závodníky. V této disciplíně STIHL TIMBERSPORTS® exceloval Matyáš Klíma a s časem 1,00‘59° ji s přehledem ovládl.
Královskou disciplínou, která soutěž uzavírala, bylo řezání extrémně silnou pilou HOT SAW, na kterou nastoupilo už pouze šest nejlepších atletů. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů v 15 cm široké výseči z ležícího kmene o průměru 46 cm, v co nejkratším čase. Disciplínu HOT SAW vyhrál se skvělým časem 7‘ 66 Martin Roušal. Zároveň tato disciplína zásadně zamíchala celkovým pořadím.
Titul nejlepšího sportovního dřevorubce České republiky v soutěži STIHL TIMBERSPORTS® získal Martin Roušal s celkovým počtem 70 bodů. A jako Mistr České republiky se tímto vítězstvím nominoval do závodu Mistrovství světa jednotlivců, který proběhne 29. října 2022 v Göteborgu.
„Ze začátku se pro mě závod nevyvíjel úplně ideálně, udělal jsem nějaké chyby, ale nevzdal jsem se, zabojoval a nakonec se mi podařilo zvítězit. Mám z toho velkou radost a těším se, že už podruhé budu moct reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa" uvedl dojatý vítěz Martin Roušal.

Nominace (závodníci nastoupili se startovními čísly 2 až 13, když číslo 1 bylo vyřazeno z letošních soutěží k uctení památky Martina Komárka):

2 Martin Kalina
3 Martin Roušal
4 Jan Holub
5 Zdeněk Mařas
6 Martin Maděra
7 Karel Diviš
8 Jan Kamír 
9 Ladislav Fikar
10 Matyáš Klíma
11 Vítězslav Soukup
12 Zdeněk Opletal
13 Václav Langmajer

Celkové výsledky Celkové výsledky závodu Mistrovství ČR 2022

ke stažení (PDF, 105.75 kB)
web timbersports.com Navštivte web timbersports.com

youtube_teaser Timbersports na YouTube

Sledujte videa z timbersportu na YouTube!