Mistrovství světa Innsbruck 2014

14. - 15. listopadu

MS Innsbruck 2014 Zoom

Martin Komárek se stal vicemistrem světa na světovém šampionátu v dřevorubeckých sportech STIHL TIMBERSPORTS® v Innsbrucku

Jason Wynyard z Nového Zélandu opět ukázal své výsadní postavení a získal titul mistra světa na světovém šampionátu STIHL TIMBERSPORTS®. Martin Komárek vybojoval již sedmou medaili z mistrovství světa před 3 500 diváky ve vyprodané Olympiahalle v Innsbrucku.

Poslední řez pilou o výkonu 80 koňských sil, dřevěný "cookie" padá směrem k zemi a staronový šampión je opět korunován. Jason Wynyard je po šesté nejlepším sportovním dřevorubcem planety. Technicky precizní, přesný, silný a rychlý maorský obr měřící 195 cm získal vítězství v tři a půl hodiny dlouhém klání, kde se utkalo dvanáct národních šampiónů. Loni titul vybojoval Australan Brad Delosa, který se tentokrát musel spokojit jen s bronzem, potom co nezvládl poslední disciplínu Hot saw. Stříbro vybojoval Čech Martin Komárek, který také ustavil nový český rekord v disciplíně Single Buck. Martin je dlouhodobě nejlepším Evropanem v tomto sportu.

Martin stěží zakrýval radost a takto zhodnotil závod: „Jsem velmi hrdý na sedmou medaili z mistrovství světa. Celý závod byl velmi těžký a soupeři jsou stále lepší. Vůbec jsem v takové umístění nedoufal, ale je to tak. Jsem vicemistrem světa!" Vítěz Wynyard zhodnotil svůj výkon takto: „Je to velká satisfakce pro mě za včerejšek, který byl velmi těžký. (pozn. závod týmů, kde NZ neuspěl a vyhrála Austrálie v čele s Delosou) Věnuji vítězství svému týmu a příští rok opět ovládneme i týmovou soutěž." Naproti tomu bronzový Australan Brad Delosa nebyl spokojen: „Samozřejmě jsem zklamaný. V Hot Saw jsem nasadil moc agresivně a třetí kotouč i přes problémy s pilou nebylo možné uříznout správně. Ale gratuluji Jasonovi k vítězství." Na akci padlo třináct národních rekordů.

V Innsbrucku se v prvním kole představilo 12 závodníků ve třech disciplínách Underhand Chop (sekera), Stock Saw (motorová pila) a Standing Block Chop (sekera). Do druhého kola se kvalifikovalo prvních osm závodníků, kteří bojovali v disciplínách Single Buck (řezaní jednomužnou pilou) a Springboard (sekera). Posledních šest nastoupilo vždy jednotlivě k poslední královské Hot Saw (řezaní pilou s extrémním výkonem). Wynyard získal 76 bodů. Martin Komárek 58 a bronzový Delosa 56.

Hurá, máme na to být na špici i v týmech!

Den před závodem jednotlivců probíhal štafetový závod týmů. Naše reprezentace odjížděla na závody s ambicemi dostat se s časem pod 1:05. V prvním kole jsme předvedli třetí nejlepší výkon a s časem 1:04,95 jsem se stali rázem středem pozornosti. Obrovský podíl na tomto úspěchu měl Jan Holub s finišem na Standingu pod 17 vteřin. Na dalších úsecích byli Leoš Klíma (Stock Saw za 8,39), Martin Komárek (Underhand za 18,96) a Martin Roušal (Single Buck za 18,96).

Do K.O. systému jsme byli nasazeni proti Švýcarsku a nastoupili jsme s jednou změnou. Na Single Buck šel místo nevýrazného Martina Roušala Zdeněk Maťha a jeho výkon byl v osmifinále z osmi týmů na bloku A třetím nejlepším. Náš čas 1:05,61 však nakonec nebyl uznán a s 15 vteřinami penalizace za chybné "hands on the wood" Leoše Klímy jsme se chvilku báli o postup, ale ten nám nakonec neunikl.

Pro čtvrtfinále nahradil chybujícího Leoše na úvodním Stock Saw Martin Roušal, který na tomto postu absolvoval loňské MS. V této sestavě jsme šli proti USA, rozhodně však po průběhu dne nešlo říci, kdo je favoritem. Už to samo o sobě bylo pro náš tým obrovské vítězství. Tým USA nakonec dostal svůj čas na fantastických 57,22 sekundy, ale naši kluci se nechtěli nechat zahanbit. Úvodní ztrátu ze Stock Saw (Martin Roušal za 9,55) dokázal stáhnout Martin Komárek underhandem za fantastických 14,81, Zdeněk Maťha na Single Bucku výkonem 16,94 zaostal lehce za "Big" Davem Jewitem a bylo to na Janu Holubovi. Ten i přes silný suk v bloku stlačil svůj čas znovu pod 19 vteřin a časomíra se tak zastavila na hodnotě 1:00,48 a byl tu nový evropský rekord! Následně však byla českému týmu oznámena opět 15vteřinová penalizace za porušení pravidel, tentokrát Martin Roušal zapomněl vypnout pilu po Stock Saw. O evropský rekord jsme přišli, ale nikoliv o víru, že máme na to měřit se s absolutní světovou špičkou.

Náš oficiální čas 1:15,48 nakonec stačil na sedmé místo. Naši přemožitelé USA nestačili v semifinále  na celkového vítěze Austrálii a po vítězství v malém finále nad Švédskem brali bronz. Ve finále byla Austrálie lepší týmu Kanady a vrátila se na trůn v soutěži týmů.

výsledky MS 2014 Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2014

Finále jednotlivci (PDF, 351.36 kB)
výsledky týmů MS 2014 Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2014

Štafety týmů (K.O. systém) (PDF, 60.86 kB)