Mistrovství světa Lillehammer 2012

Martin Komárek stříbrný!

MS Lillehammer 2012

Martin Komárek skončil stříbrný na mistrovství světa v dřevorubeckých sportech STIHL TIMBERSPORTS v Norsku a ukázal, že je dlouhodobě nejlepším evropským sportovním dřevorubcem. Vítězem se stal úřadující a fenomenální Novozélandský Maor Jason Wynyard.

Hostitel ZOH z roku 1994, Norský Lillehammer, se stal hlavním městem dřevorubeckých sportů, konalo se zde mistrovství světa STIHL Timbersports. Čech Martin Komárek dokázal, že je pravidelným sběratelem cenných kovů na tomto nejprestižnějším světovém klání a získal stříbrnou medaili. Musel se sklonit jen před naprosto fenomenálním a dnes již legendárním Novozélanďanem Jasonem Wynyardem, který tento titul získal popáté v řadě. Tento Novozélanďan ovládl se svým družstvem navíc i soutěž týmů. Třetí skončil v individuálním závodu Australan Laurence O'Toole.

Závodníci soutěžili v šesti disciplínách. Vítězem se stal nejvšestrannější závodník, který získal v součtu nejvíce bodů za pořadí v jednotlivých disciplínách. Do sobotního finálového závodu se kvalifikovalo přes čtvrteční kvalifikační boje dvanáct nejlepších z čtyřiadvaceti mistrů jednotlivých zemí z Evropy, USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

Martin Komárek navíc ozdobil své druhé místo i evropským rekordem 18,09 s v disciplíně Underhand Chop. Po závodě řekl: „Jsem velmi šťastný, že jsem uspěl mezi nejlepšími světovými dřevorubci. Byl to nesmírně náročný závod, který mě vyhecoval k opravdu vynikajícím výkonům. Zároveň jsem měl i trochu štěstí, že se mi podařilo předvést tak kvalitní výkony."

Jason Wynyard vyhrál tři z šesti disciplín a opět kraloval. Svůj výkon zhodnotil takto: „Mám ohromnou radost. Byl to úžasný závod a tleskám všem zúčastněným. Předvedené výkony byly neuvěřitelně kvalitní. Chlapci na mě vytvořili velmi silný tlak, takže jsem musel předvést své naprosté maximum."

Týmovou soutěž ovládly zámořské týmy a to v pořadí Nový Zéland, USA a Austrálie. Nejlepším evropským týmem byly Švýcaři na čtvrtém místě. Česká reprezentace ve složení M. Komárek, J. Wawrů, J. Svoboda a J. Kamír předvedla v kvalifikaci pátý nejlepší výkon, avšak po následné patnáctivteřinové penalizaci se posunula na desáté místo. V osmifinále naši borci narazili na šestou nasazenou Francii. I přes to, že Martin Komárek jako finišman štafety na disciplíně Standing Chop fantastickým výkonem stáhl naši ztrátu, po posouzení cílových snímků videorozhodčím jsme odešli poraženi o 0,03 sekundy. Francie pak nepřešla ve čtvrtfinále přes nejlepší evropský tým Švýcary. Švýcarští sportovní dřevorubci tak prošli do semifinále jako jediný evropský tým společně se třemi zámořskými medailisty.

V hodnocení výkonu štafety byl Martin Komárek optimistou: „Byť máme další šanci prosadit se na světové scéně znovu až za rok, tak tento tým předvedl poprvé časy pod 1:25, a dokonce vždy pod 1:15, takže jdeme správným směrem. Na prosazení se do světové extratřídy však potřebujeme ten rozhodující krok teprve udělat."