Mistrovství světa Liverpool 2018

19. - 20. října

MS Liverpool 2018

Český tým je nejlepší na starém kontinentu a perfektní výkon doplnil novým evropským rekordem!

Echo Arena v Liverpoolu hostila velké finále týmové soutěže v dřevorubeckém sportu STIHL TIMBERSPORTS®. Austrálie si své vítězství vybojovala před více než 3000 fantastickými diváky. Jedním z vrcholů večera byl i jejich nový světový rekord v hodnotě 45,10 s, kterým vyřadili v semifinále Kanadu. Brad De Losa z australského týmu řekl: „Rozhodně máme důvod k oslavě. Světový rekord v semifinále, to je sen. Děkuji Liverpoole, bylo to tu úžasné." Australané na své cestě za vítězstvím postupně porazili Velkou Británii, Českou republiku, Kanadu a USA. Tým USA po loňském pátém místě, které bylo zklamání, byl těsně druhý. Úřadující mistři světa z Nového Zélandu nakonec vyšli naprázdno a v malém finále podlehli týmu Kanady, který získal bronz. „Je to paráda vyhrát medaili, jsem velmi pyšný na tým," řekla kanadská hvězda Stirling Hart.

Pro český tým je páté místo a výsadní postavení nejlepšího evropského týmu ohromný úspěch. Stále platí, že zámořské týmy jsou svou výkoností dále a Evropané je poráží v případě jejich klopýtnutí nebo napomůže štěstí při rozlosování.

V osmifinále provedl český tým změnu na pozici Underhand Chop, kde naší jedničku Martina Komárka vystřídal Martin Kalina a Komárek se posunul na Standing Block Chop. Tato změna náš tým vybudila a ve čtvrtfinále se vrátil k tradičnímu složení, které vyústilo v nový evropský rekord, který má hodnotu 55,53 sekund.


Výkon hodnotí český finišman Jan Holub: „Je to úžasné. Dokázali jsme ohromnou sílu. Úvodní kola nebyla stoprocentní, ale dokázali jsme zareagovat, provést malou změnu v sestavě a pak se vrátit k osvědčenému modelu a řádně nabuzení prodat to, co opravdu umíme. Jsem na celý tým nesmírně pyšný. Rekord a pozice nejlepších Evropanů velmi hřeje."

Český tým nastoupil ve složení: STIHL Stock saw – Leoš Klíma, Underhand Chop – Martin Komárek / Martin Kalina, Single Buck – Martin Roušal, Standing Block Chop – Jan Holub / Martin Komárek.

Martin Komárek získal bronz na MS, je to jeho devátá medaile!

Individuální trofej pro nejlepšího sportovního dřevorubce získal 36letý Austalan Laurence O’Toole. Sesadil tak z trůnu legendu tohoto sportu Jasona Wynyarda z Nového Zélandu. Stříbro putuje do USA a bronz do České republiky zásluhou Martina Komárka, který opět dokázal své výsadní postavení ve světové špičce a pozici dlouhodobě nejlepšího Evropana.

Echo Arena v Liverpoolu byla dějištěm velké bitvy ve STIHL TIMBERSPORTS®. Více než 3500 fantastických diváků hnalo všechny borce k mimořádným výkonům. Australský vítěz Laurence O’Toole komentoval svůj výkon takto: „Začal jsem na Underhand Chopu dobře, ale nepodařilo se mi Stock Saw. Pak bylo těžké se chytnout zpátky, ale podařilo se. Bylo to fantastické mistrovství. Díky mé rodině, fanouškùm, týmu a všem co mě podporují.“ Do čela závodu se dostal po čtvrté disciplíně a pak už ho nikomu nepřepustil. Matt Cogar z USA byl velkým favoritem a přestože se musel poklonit před Australanem, podařilo se mu ke stříbru přidat ještě světový rekord v disciplíně Standing Block Chop, kterou zvádl za 11.03 vteřiny. „Jsem rád, že se mi podařila medaile, stříbro je skvělé. Publikum tu bylo fantastické,“ hodnotil své vystoupení Cogar.

Martin Komárek nezačal nejlépe. V první disciplíně Underhand Chop nastoupil hned jako první na pódium a jeho čas byl třetí nejhorší z dvanácti účastníkù. Hned v další disciplíně Stock Saw ale měl druhý nelepší čas. Matt Cogar i Laurence O’Toole zaznamenali dva nejhorší výkony ze startovního pole. Ve třetí disciplíně Standing Block Chop lehce ztratil na čelo závodu, ale pak přišli jeho parádní disciplíny – Single Buck a Springboard. V poslední královské disciplíně Hot saw dokázal udržet nervy na uzdě a podařilo se mu udržet bronzovou pozici.

Sám Martin Komárek svůj výkon hodnotí takto: „Medaile, ač bronzová je pro mě zlatá, naprosto bez přehánění. Je to neuvěřitelně vyrovnané a stále těžší udržet krok s konkurencí. Jsem nesmírně šastný a jsem rád, že se mi podařilo prodat to, co jsem letos natrénoval.“ Martin je dlouhodobě nejlepším Evropanem, který jako jeden z mála dokáže držet krok s nejlepšími ze zámoří.

Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2018 Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2018

Finále jednotlivci (PDF, 223.19 kB)
Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2018 Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2018

Štafety týmů (K.O. systém) (PDF, 198.49 kB)