Mistrovství světa Praha 2019

1. – 2. listopadu

MS Praha 2019

PRAHA ZAŽILA BOUŘLIVÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA STIHL TIMBERSPORTS®

Téměř 3 000 fanoušků z celého světa se o víkendu 1.–2. listopadu 2019 sjelo do Prahy fandit svým favoritům na Mistrovství světa STIHL TIMBERSPORTS®. V nádherných prostorech Průmyslového paláce na pražském výstavišti tak příznivci sportovního dřevorubectví vytvořili neskutečnou atmosféru, kterou nikdo z více než 100 závodníků za dobu své sportovní kariéry nepamatuje.

Celý šampionát odstartoval v pátek soutěží týmů, ve které se utkalo 20 národních reprezentací z celého světa. Kromě zastoupení evropských týmů nechyběli zámořští favorité z Kanady, USA, Nového Zélandu a Austrálie. Posledně jmenovaná země obhajovala na mistrovství světa v Praze titul z loňského roku.


České vyrovnání dosavadního maxima

Čtyřčlenné týmy závodily ve čtyřech disciplínách (Stock Saw, Single Buck, Underhand Chop a Standing Block Chop) vyřazovacím způsobem až do finále. V těsném zámořském finále obhájila před týmem z Nového Zélandu svůj titul Austrálie s časem 47,80 s. „Máme úžasný tým, během postupových bojů jsme udělali několik chyb, ale ve finále vše zapadlo a porazili jsme Nový Zéland a získali další titul. A ještě v takovémto úžasném prostředí, co více si můžeme přát?" hodnotil atmosféru i výkon svého týmu Australan Brad De Losa.
Český tým byl ve čtvrtfinále vyřazen sportovci z USA a s časem 57,34 s obsadil páté místo. „Od začátku pro nás závod nebyl jednoduchý, měl na to vliv i los dřeva. V posledním duelu ale všichni podali maximální výkon, vydali se za hranu svých možností, a to je v takovém závodě nutnost. Ale americký tým byl lepší. V takové atmosféře je závod těžší než někde na konci světa a my jsme dokázali, že patříme k nejlepším Evropanům a saháme po výkonech zámořských týmů. Za páté místo jsem rád, protože vzhledem k výkonům ostatních národních družstev je to naše maximum. Ale dnešní výsledek ukázal ještě jednu věc. Ty roky, kdy jsme v ČR Timbersport budovali de facto od nuly, vedly správným směrem a v jejich stopách je potřeba pokračovat," popsal vystoupení českého týmu jeho člen Martin Komárek.

Nevydařený risk Martina Roušala


Sobotního klání se účastnilo 12 sportovců, kteří zvítězili v národních mistrovstvích. Za Českou republiku se statečně rval Martin Roušal, mistr České republiky pro rok 2019. Závodníky čekal náročný tříkolový program sestavený ze všech šesti soutěžních disciplín. V prvním kole to byly disciplíny Underhand Chop, Stock Saw a Standing Block Chop, na jejichž konci vypadli čtyři sportovci s nejmenším bodovým hodnocením. Zbývající závodníci se ve druhém kole utkali v disciplínách Single Buck a Springboard a do dalšího, třetího kola, postoupilo nejlepších šest. Ve třetím kole pak o vítězi rozhodla rychlost v disciplíně Hot Saw.
Roušalovy výkony v prvním kole se pohybovaly blízko postupu. Díky dvěma osobním rekordům udržel po součtu prvních třech disciplín 8. místo a postoupil do dalšího kola. „Mým cílem v závodě bylo druhé kolo. Do výkonu jsem dal všechno a své osobní zadání tak splnil,“ shrnuje první kolo soutěže Martin.
V druhém kole již nebylo na co čekat a Martin šel do rizika. Při disciplíně Springboard ušetřil vteřiny při vysekávání druhé kapsy, ale nedokonale umístěné prkno mu neposkytlo dostatečnou stabilitu a přeseknutí na vrcholu umístěného bloku ho pak stálo mnohem více času a námahy. S časem 1,27.75 s skončil na konečném osmém místě. „Do této disciplíny jsem musel dát všechno, nebo nic. Moje strategie na urychlení nevyšla, ale to bylo součástí risku,“ hodnotí Martin poslední disciplínu, se kterou se s šampionátem v domácím prostředí loučil. „Nechtěl jsem zklamat všechny, kteří mi věřili, podporovali mě a teď cítím úlevu a radost, že se to podařilo,“ dodává.
Individuálním závodům dominovali závodníci ze zámoří. Aby taky ne, za oceánem tento sport vznikl. První závody STIHL Timbersport proběhly v roce 1985 ve Wisconsinu v USA. V dechberoucím finále však vyhrál Australan Brayden Mayer, který vyhrál čtyři ze šesti disciplín a jen potvrdil, že Austrálie v dřevorubeckých sportech nemá na světě konkurenci: „Je neuvěřitelné tady slavit druhé zlato. Jsem rád, že mohu navázat na loňský double týmového kolegy Laurence O’Tooleho. Byl to báječný víkend.“ Stříbro bral Američan Cassidy Sheer, bronz Novozélanďan Shane Jordan. Na čtvrtém místě podtrhl dominanci zámoří Kanaďan Ben Cumberland.

Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2019 Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2019

Štafety týmů (K.O. systém) (PDF, 230.52 kB)
Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2019 Celkové výsledky závodu Mistrovství světa 2019

Finále jednotlivci (PDF, 245.65 kB)