Brno - Modřice, 08/31/2016

Společnost Andreas Stihl slaví 90 let

dalšími investicemi do svého rozvoje.

Společnost Andreas Stihl slaví 90 let Společnost Andreas Stihl oslavila 90 let své existence. Firma, jejíž směřování po celou dobu významným způsobem ovlivňují následující generace rodiny jejího zakladatele, urazila za tu dobu cestu od soukromé živnosti po celosvětového výrobce špičkové techniky pro lesní, zahradní a další venkovní práce. V současné době německá společnost s dlouholetou tradicí zaměstnává celosvětově téměř 15 tisíc mužů a žen, dosahuje ročního obratu 3,25 miliardy eur a působí na trzích po celém světě prostřednictvím 36 prodejních a distribučních společností a téměř 120 dovozců.
Skupina STIHL Group vyvíjí, vyrábí a prodává stroje a nástroje pro profesionální lesnické, zemědělské a zahradnické práce, ale také pro údržbu krajiny, stavební sektor i náročné soukromé uživatele. Více než 40 tisíc autorizovaných servisních dealerů po celém světě kromě prodeje a servisu poskytuje rovněž kompetentní a kvalifikované informace a služby související s provozem této techniky.„Úspěch společnosti STIHL stojí na dovednostech a odhodlání našich zaměstnanců," prohlásil v souvislosti s letošním jubileem vnuk zakladatele firmy a současný předseda dozorčí rady a poradního výboru dr. Nikolas Stihl. Předseda rady zaměstnanců společnosti Marcus Retter toto tvrzení podpořil: „Naši zaměstnanci jsou hrdí, že pracují zrovna pro STIHL. Důkazem toho je i dlouhá průměrná doba zaměstnání – jeden pracovník u nás v průměru zůstává déle než šestnáct let."
Trvalý růst chce společnost STIHL udržet i do budoucna a v letech 2015-2018 do něj investuje po celém světě miliardu eur. Letos, v březnu 2016, v rámci tohoto plánu uvedla do provozu také nové produkční a logistické centrum ve Waiblingenu a kromě toho zprovoznila přístavbu k vývojovému a výrobnímu závodu o rozloze 12 600 m2, čímž dala najevo své rozhodnutí působit i nadále primárně v Evropě. Přístavba výrazně zvyšuje kapacity společnosti pro vývoj elektronických systémů a akumulátorových produktů. STIHL se důsledně soustředí na požadavky zákazníků v duchu motta zakladatele firmy: „Jakákoli motorová pila je jen tak kvalitní, jak kvalitní je servis s ní spojený."
Historie řetězové pily STIHL
1926

Historie značky se začala psát roku 1926, když Andreas Stihl založil ve Stuttgartu konstrukční kancelář a začal vyvíjet vlastní motorovou řetězovou pilu, přičemž vše financoval prodejem průmyslových bojlerů s dvoustupňovým spalováním.
Andreas Stihl pracoval původně jako regionální reprezentant berlínské firmy E. Ring & Co., vyrábějící pod značkou Rinco stroje na ořezávání a kácení stromů. V té době má však už v hlavě plány na vlastní řešení a v roce 1926 podává patent na vlastní motorovou řetězovou pilu. Ta se na trhu objevuje hned následující rok. První pila STIHL vyžadovala dvoučlennou obsluhu, poháněl ji elektromotor s výkonem 2,2 kW, vážila 48 kg a umožňovala pouze vertikální řez (dělení stromů naležato).
1929 -1939
V roce 1929 přichází STIHL se svojí první benzínovou pilou. Na trh uvedený Typ A je dobově označen jako opravdový stroj na kácení stromů. Nová benzinová pila je opět dvoumužná, má výkon 6 koňských sil a její hmotnost činí 45 kg. V témže roce zakládá v severoněmeckém Stadthagenu prodejní kancelář Maschinenfabrik Andreas Stihl, ze které se později stává nezávislá společnost C. Witte & Sohn. Uplatňuje se princip, který se stane základním kamenem filozofie kvality a úspěchu společnosti STIHL – prodávat své výrobky pouze prostřednictvím specializovaných prodejců, kteří poskytují zákazníkovi komplexní odborné služby. Tento princip se za 90 let historie společnosti nezměnil.
V roce 1930 začíná postupná expanze značky, kdy na veletrhu v Lipsku vzbudí značný zájem její nově představené benzínové pily. Výrobky STIHL si poté nachází cestu a zákazníky ve Švýcarsku, Francii, Nizozemí či Belgii. Novinkou mezi elektrickými pilami je pila pro zkracovací řezy, která jako první na světě může být obsluhována pouze jednou osobou. Je používána zejména v závodech na zpracování dřeva. Následující pila, STIHL „Liliput", přichází na trh v roce 1933 a její hmotnost je snížena na 25 kg.
Vzápětí se v roce 1932 na trhu objevuje pilový řetěz s třemi oky, opatřený řeznými zuby a tvarováním zubů, které zaručuje lepší odvádění pilin, tak jak ho známe s malými úpravami dodnes. V roce 1936 dokumentuje STIHL svou technickou zručnost a smysl pro inovace zavedením odstředivé spojky, kdy se řetěz pily začíná pohybovat automaticky společně se zvyšujícími se otáčkami motoru. V roce 1938 s sebou prudký rozmach společnosti stěhování do nového výrobního závodu v Neustad an der Rems, kde je sídlo centrály i dnes.
1940-1960
Vývoj neustává ani ve válečných letech. V roce 1942 musí STIHL v rámci válečné výroby dodávat státu model KS 42, který v roce 1943 projde značnou obměnou, jejímž výsledkem je KS 43 s dmychadlem, nádrží a tělem karburátoru vyrobenými z hořčíkové slitiny.
V roce 1944 je celý závod zničen náletem spojenců. Během poválečného denacifikačního procesu Německa, který zahájily vítězné mocnosti, byl Andreas Stihl očištěn a v roce 1948 získává zpět kontrolu nad svou společností. Aktivně se zapojuje do obnovy německého hospodářství a od roku 1949 vyjíždí z vrat továrny víceúčelový traktor Typ 140.
Rok 1950 přináší první benzínovou pilu moderního typu pro jednoho pracovníka. STIHL BL váží pouze 16 kg a díky manuálně nastavitelnému otočnému karburátoru může provádět horizontální i vertikální řez. Je tedy použitelná pro řezání i kácení. V roce 1954 ji doplňuje model BLK (Benzin-Leicht-Klein; benzínová-lehká-malá) s hmotností 11 kg. Rozšíření možností BLK příchází v roce 1957 s příslušenstvím v podobě křovinořezu/vyžínače, půdního jamkovače a sacího čerpadla. V roce 1958 se konstrukčně začíná využívat mebránový karburátor nezávislý na poloze, který konečně umožňuje používat řetězovou pilu ve všech pracovních polohách, například pro kácení stromů i pro řezání polen, a to bez nutnosti nejdříve pootočit karburátor ručně.
Rok 1959 je pro firmu i odvětví přelomovým. Do managementu společnosti nastupuje druhá generace – dcera Andrease Stihla Eva, o rok později následována bratrem Hans Peterem Stihlem. A do výroby jde přelomový model Contra (6 HP, 12 kg), první benzínová řetězová pila STIHL bez převodovky.
1960 - 1990
STIHL se v roce 1964 stal prvním výrobcem, který vybavil řetězovou pilu antivibrační rukojetí, jež absorbuje vibrace z motoru a pohybujícího se řetězu. K oslavě 40. výročí založení firmy STIHL byla představena jednomužná pila STIHL 040, která představovala ve své době technologickou senzaci. S výkonem 3,7 HP vážila pouze 6,8 kg. Poprvé se tak poměr výkonu a hmotnosti dostal pod hodnotu 2,0 kg na jednotku výkonu. V roce 1966 STIHL pokládá základy vlastní celosvětové distribuční sítě, díky níž bude dojde k významnému nárůstu tržeb v následujících desetiletích. Pokračujícímu růstu firmy v té době pomáhá již 900 prodejních a servisních center STIHL poskytujících okamžitý servis a zákaznickou podporu napříč celou Německou spolkovou republikou. Péče o zákazníka a neustálý vývoj přináší významný milník v roce 1969, kdy výrobu opouští pila s číslem 1 000 000 a obrat přesahuje 100 000 000 marek.
Následující léta se nesou ve znamení expanze. V roce 1971 STIHL zakládá zastoupení v Austrálii a buduje vlastní továrnu v Prüm-Weinsheimu v kraji Eifel. V roce 1973 v Brazílii vzniká první zahraniční výrobní závod a rok poté vstupuje STIHL na severoamerický trh. Ve Švýcarsku je v té době otevřen závod na výrobu pilových řetězů, pro všechny modely STIHL.
Sedmičkové desetiletí přináší také tři významná zlepšení v konstrukci pil. Pro bezpečnost práce je stěžejní brzda řetězu QuickStop (1972), aktivovaná krytem ruky před rukojetí, která je schopna ve zlomku sekundy zastavit řetěz pily, pokud dojde ke zpětnému rázu. V roce 1973 dostává rukojeť vyhřívání, které zajišťuje komfort obsluhy a jistotu úchopu i v chladném počasí a od roku 1976 se na rukojeti setkáme s jedinou páčkou pro studený a teplý start, provoz i zastavení.
Zájem o ochranu životního prostředí stojí v roce 1985 za zavedením rychle biologicky odbouratelného oleje BioPlus, který získal německé ekooznačení Blue Angel. Od roku 1987 spotřebu oleje na mazání řetězu snižuje systém Ematic a v roce 1988 přispívá STIHL k lepšímu životnímu prostředí vývojem a uvedením prvního katalyzátoru na světě pro dvoutaktní motory. STIHL dobývá Francii, Kanadu, Nový Zéland, Španělsko, Nizozemí, Belgii, Skandinávii a dostává díky svoji logistické síti ocenění za řízení dodavatelských řetězců.
1990 - 2016
Radost příležitostných uživatelů vyvolávají v roce 1990 kompaktní motorové hobby pily 021 a 023, které mají téměř všechny funkce profesionálních řetězových pil STIHL. Najdeme u nich antivibrační systém, QuickStop brzdu řetězu, automatické mazání řetězu, elektronický systém zapalování i boční napínání řetězu. Profesionálové ocení v roce 1991 startovací rukojeť ElastoStart tlumícím prvkem v rukojeti, která absorbuje náhlé rázové síly vznikající při tahání za startovací lanko. Arboristé dostávají v roce 1994 speciální, lehkou a přesně ovladatelnou pilu pro péči o stromy.
Po změnách ve východním bloku se značka v post-socialistických státech rychle etabluje a zastoupení má nově vedle Itálie, Japonska či Mexika i v Maďarsku, Polsku a České republice. 1. července 1992 se stává STIHL stoprocentním vlastníkem rakouského výrobce zahradní techniky značky VIKING a do firmy vstupuje již třetí generace rodiny Stihlů: Dr. Nicolas Stihl stane ve vedení nově připojené společnosti VIKING.
S novým tisíciletím dostávají záchranáři první specializovanou pilu STIHL 046 RHD, která je konstruována podle požadavků jednotlivých složek integrovaného záchranného systému.
První desetiletí milénia STIHL technologicky uzavírá v roce 2009 představením nového systému nabíjecího akumulátoru, který přichází s novými nůžkami na živé ploty STIHL HSA 65 a HSA 85. Díky tomuto modulárnímu systému mohou být akumulátory s napájecím napětím 36 V použity v každém akumulátorovém zařízení STIHL.
Kromě dalších zastoupení ve východní Evropě vznikají nově zastoupení také v Indii a Číně. STIHL rovněž kupuje výrobce karburátorů Zama a zajišťuje si tak dodávku vlastních karburátorů i expanzi do dalšího průmyslového odvětví. V roce 2004 je za účasti německého kancléře Gerharda Schrödera otevřeno nového vývojového centrum ve Waiblingenu/Neustadtu.
Druhé desetiletí otevírá STIHL ve velkém stylu. V roce 2010 přichází pila MS 261 – nástupce legendární MS 260, která se stala od svého uvedení celosvětově nejprodávanější profesionální pilou pro lesní průmysl. V roce 2016 dojde k jejímu odlehčení o více než 300 g, dostane motor M-Tronic a označení MS 261 C-M. Elektronicky řízený motor M-Tronic ovšem jako první dostaly již v roce 2011 křovinořezy STIHL FS 490/510/560 C-EM. V tomto roce STIHL dosáhne i dalšího prvenství - rozbrušovačka TS 500i je první ruční nářadí na světě vybavené motorem s elektronickou regulací vstřikování paliva. V roce 2012 přichází průlom s pilou GS 461 osazenou diamantovým řezným řetězem. Řezání betonu, kamenů nebo kanalizačního potrubí až do hloubky 40 cm pro ni nepředstavuje žádný problém.
Po celou dobu existence značky spojené s rodinným jménem STIHL je oceňován její přínos na místní i národní úrovni. Rodinní příslušníci stojící v čele společnosti obdrželi řadu ocenění za přínos ekonomice, osobní čestná uznání i občanství a byly nebo jsou členy řady průmyslových výborů a hospodářských komor.