Se správnou technikou vyžínání můžete se svým motorovým vyžínačem STIHL dosáhnout ohromující výsledky. Dokonce i když držíte motorový vyžínač poprvé v ruce, správné techniky vyžínání si rychle osvojíte. Nářadím se jednoduše pohybuje v půlkruhu zprava doleva, přičemž se pracuje v krocích směrem dopředu.
Dále Vám ukážeme základní techniku a několik postupů, s nimiž plynule posekáte dokonce i větší plochy a dosáhnete ty nejlepší výsledky.
Základní technika
Protože se řezný nástroj otočí proti směru hodinových ručiček, vyskytuje se v praxi při vyžínání nejčastěji žací pohyb zprava doleva. Výhoda této metody: Posečená tráva padá na již posečenou plochu.
Základní technika při vysoké trávě
U velmi vysoké trávy nebo tuhého plevele se doporučuje sekat ve dvou směrech: Nejdříve sekejte jedním pohybem směrem doprava horní část stébel, při zpětném pohybu (doleva) spodní. Posečená tráva zůstane i zde ležet vlevo.
Velká, rovná plocha
Větší rovné plochy se vyžínají nejlépe čtvercovou metodou. Sečenou plochu rozdělíte na čtverce, pak pracujte vždy podél vnějších stran až do středu.
Podél svahu - pás za pásem
Metodou sečení v pásech Vám půjde dobře vyžínání zvláště na svahu: Posekejte jeden pás rovnoběžně se svahem a pak se vracejte po posečeném pruhu. Nyní vyžínejte následující, nad ním ležící pás. I zde padá sečená tráva vždy na již vysečenou plochu.
Vypořádat se s překážkami - hravě vyžínat těsně po obvodu překážky
K vyžínání v těsné blízkosti stromů nebo keřů, aniž by se poškodily větve nebo kmeny, je nejvhodnější žací struna. Stojí-li více rostlin v malé vzdálenosti od sebe, nabízí se zde před vyžínáním vysečení trávy po jejich obvodu. K tomu používejte ochranný kryt Vašeho motorového vyžínače jako pomůcku při orientaci. Veďte jej vždy přímo těsně podél kmene keře a pohybujte se tak okolo keře. Kmen zůstane chráněn, plocha okolo kmene bude vysečená.