WORLD SERIES 2003

Mistrovství Evropy Mnichov 2003

WORLD SERIES 2003

V sobotu 6. září 2003 v mnichovském Olympia parku proběhl druhý ročník Mistrovství Evropy ve STIHL Timbersports a šestadvacetiletý talent Martin Komárek z Oseka u Milevska se stal jeho králem! Dosavadní vicemistr zvítězil v konkurenci nejlepších evropských dřevorubců, když ve dvou disciplínách dokonce překonal evropský rekord. V napínavém souboji v Olympijském parku v Mnichově se český sportovec utkal s dřevorubci z Nizozemí, Rakouska, Francie, Německa, Velké Británie a Švýcarska.

Dřevorubecké sporty, Timbersports, zahrnují šestici atraktivních disciplín. Dřevorubci se utkávají v přesekávání ležícího kmene (Underhand Chop), v řezání kotoučů klasickou motorovou pilou (Stock Saw), v přeřezávání kmene ruční pilou (Single Buck), v přesekávání stojícího kmene (Standing Chop), v řezání kotoučů z ležícího kmene pilou s obzvláště silným motorem (Hot Saw) a v přesekávání špalku z prkna ve výšce (Springboard).  

Krotitel nebezpečných zubů, jak Martina Komárka někteří titulují, tak dosáhl vytoužené mety. Na loňském mistrovství totiž skončil druhý. „Bylo to drama až do konce. Splnil se mi životní sen," sdělil těsně po závodu šťastný vítěz. Jak se z obyčejného českého kluka stala hvězda? „Je to o poctivosti a píli," dodává. Na tomto Mistrovství Evropy nechyběli zástupci tisku ani německé sportovní televize DSF. 

Zatímco v Severní Americe je tradice timbersportu již více než dvacetiletá, v Německu tento sport provozují teprve třetím rokem.Na pódiu se utkají vždy dva soutěžící přímo proti sobě. Zaznamenává se čas výkonu, a když poslední dvojice ukončí disciplínu, určí pořadí od prvního do posledního místa. První závodník získává za disciplínu dvanáct bodů, druhý jedenáct atd., dvanáctý závodník se musí spokojit s bodem jediným, stejně jako ten, který je z různého důvodu diskvalifikován.

Springboard

První rány sekerou ve finále mistrovství Evropy padly v této disciplíně, když z první dvojice vyšel jako vítěz John van Kampen z Nizozemska v čase 1 min. 33 s. Dychtivé obecenstvo však čekalo na časy blížící se k hranici 1:15, což je platný evropský rekord.Ve třetí dvojici úvodní disciplíny se na pódiu představilo spolu s německým závodníkem Marco Trabertem české želízko v ohni Martin Komárek z Oseka. Martin hodlá posunout laťku zřejmě vysoko, a když krkolomně seskakuje z vrchního prkna, časomíra už stojí na novém evropském rekordu s hodnotou 1:14,90. Martin tuto disciplínu vyhrál, připsal si prvních dvanáct bodů a ujal se vedení v průběžné klasifikaci finále. Dosavadní držitel rekordu s časem 1:15 Herman Schönbachler ze Švýcarska bral body za druhé místo, když oproti svému rekordnímu času zaostal o více než sedm vteřin.

Stock Saw

Zde se už výsledné časy závodníků příliš neliší. Nejlepším receptem je najít v sobě cit pro pilu v řezu a jím se řídit tak, aby oba koláče odpadly od kmenu za co nejkratší dobu. Evropský rekord má hodnotu 10,86 s., zde však stačilo na zisk dvanácti bodů zařezat za 11,19 s. Plný počet bodů za tuto disciplínu si připsali jak úřadující mistr Evropy Thomas Gerber ze Švýcarska, tak Marco Trabert z Německa, kteří dosáhli totožného času. Martin zařezal třetí čas a připočítal si dalších deset bodů, což mu stačilo pro udržení vedoucí pozice v soutěži.

Standing Block Chop

Stíhací jízdu za Martinem Komárkem zchladil doposud druhý Marco Trabert časem 40,41 s. což mu stačilo pouze na výdělek tří bodů. Od Martina, držitele platného evropského rekordu se čekalo hodně. Čeští fandové v ochozech doposud byli a i nyní jsou hodně slyšet. Časomíra je připravená, soutěžící jsou připraveni - startovní výstřel. Čas na digitální tabuli umístěné za zády soutěžících pospíchá, aby letmo minul metu rekordního času a neúprosně pokračoval dál. S časem se však tenčí i špalky a závěrečným máchnutím Martin stíná život na digitální tabuli se hemžících číslic. 22,52 s je nový evropský rekord a “Martyn Kchomarek” - jak jemně komolí jeho jméno německý moderátor - bere dalších dvanáct bodů.

Single Buck

V této disciplíně zařezali výborné časy oba Švýcaři. Thomas Gerber se vítězstvím v disciplíně vrátil opět do hry o svůj druhý evropský titul, když si připsal dvanáct bodů. Než si mohl Martin Komárek připsat za tuto disciplínu bodů devět, musel nejprve rozhodčí prošetřit odříznutý koláč, na kterém zůstal nedořez. Ve vzduchu visela hrozba diskvalifikace a pouhá náplast jediného bodu, avšak rozhodčí vyhodnotil nedořez pro výsledný čas jako zanedbatelný, který se od špalku odlomil s koláčem pod jeho tíhou, nikoliv přičiněním soutěžícího.

Underhand Chop

Do této disciplíny nastupoval Martin pouze s tříbodovým náskokem na dotahujícího se Thomase Gerbera. Pro atmosféru finále jistě divácky atraktivní vývoj, pro soutěžícího ale těžko dýchatelné prostředí. Martin si ale se sekerou rozumí a tato souhra mu vynesla dalších dvanáct bodů za tuto disciplínu, když čas zastavil na 25,56 sekundách. V této disciplíně si výborní Brit Robert Owens a Francouz Gilles Giguet došli pro druhé a třetí místo, a sebrali tak cenné body vyrovnaným Švýcarům, kteří si tak nyní připsali o 3, resp. 4 body méně než Martin Komárek.

Hot Saw a věci se dějí

Závěrečná nevyzpytatelná disciplína. Většina závodníků nemá možnost ji trénovat, jelikož stroje, se kterými se řeže, vlastní a dodává společnost Stihl a pořízení takového je mimo možnosti většiny nejen závodníků, ale i většiny firem. Martin Komárek do závěrečných bojů nastupuje se sedmibodovým náskokem na Thomase Gerbera. Je to hodně, ale nemusí to být dost. Sedmý dosažený čas zajistí Martinu Komárkovi titul. Při horším výsledku musí čekat na to, jak se bude dařit Švýcarovi. Martin Komárek nastoupil hned v první dvojici a dokončil tuto hlučnou disciplínu v čase 8,75 s. Čas je slušný a zdánlivě je dobojováno, avšak jeden z odpadlých koláčů nemá zachovaný kruhový profil, a to znamená jediné - diskvalifikaci. Rozhodčí ale nechce vydat v tak důležitém vrcholu sezóny ukvapený verdikt, a tak prohledává hromadu pilin a snaží se z nich doplnit zbytek koláče. To by totiž znamenalo, že se profil porušil při dopadu na palubovku. Napětí mezi závodníky i diváky roste. Rozhodčímu se nedaří sestavit důležité topolové puzzle. Několikrát vstává, aby očima naznačil Martinu Komárkovi, že lituje, aby se vzápětí znovu spustil na kolena a prohrabal hromadu pilin pro jistotu ještě jednou. V pilinách hledají skoro všichni - i Martin, ale neúspěšně. Škoda, titul byl tak blízko. Nyní pokud Thomas Gerber zařeže lépe než pátý čas, je po titulu mistra Evropy. Pak ale přichází nabídka od německé televize DSF, aby rozhodčí zanalyzoval průběh disciplíny na monitoru. U monitorů je tlačenice, Martin stojí sám stranou, jen občas si na něm smlsne oko kamery. Napětí v hledišti se dá krájet. Pak se od monitoru chumlem lidí prodere rozhodčí, aby se postavil doprostřed pódia a čas uznal. Skandují, snad mimo Švýcarů, všichni diváci. Martin Komárek se může stát mistrem Evropy, zatím ale kamsi odbíhá, snad aby skryl explodující emoce.Co se stalo? Rozhodčí při zpomaleném záběru postřehl, kterak drobný chybějící kousek topolové mozaiky odletěl mimo pódium, a proto ho nebylo možné v pilinách nalézt. Tuto situaci zapříčinil obrovský výkon pily Hot Saw.Disciplínu Hot Saw ještě ozdobí Toni Flückiger ze Švýcarska novým rekordem, aby jej o chvíli později překonal další Švýcar Schönbachler časem 8,08 s. Třetí Švýcar nezaostal o mnoho pozadu, ale přesto zařezal až pátý čas, slabší než Martinův, a tak titul mistra Evropy v sérii soutěží STIHL TIMBERSPORT 2003 vybojoval Martin Komárek z Oseka v České republice!

Exhibice

Mezi exhibici lze již zařadit závod štafet, který se odehrál po skončení finále mistrovství Evropy, kdy každý ze čtyř závodníků štafety absolvuje jednu disciplínu. Do štafety se nezařazuje Springboard a Hot Saw. Druhý den po finále se čtyři nejlepší závodníci mistrovství Evropy 2003 zúčastnili exhibice dvojic. Každý z Evropanů utvořil pár se světovou hvězdou tohoto sportu. Pozvání přijali KerryHead z Austrálie, Carson Bosworth z USA, Dion Lane z Nového Zélandu a světová dvojka aktuálního žebříčku Dale Ryan z Austrálie. Tito sportovci se odpoledne ještě utkali v mezinárodní štafetě týmů a vše zakončil kontinentální pohár. Výkony nejlepších Evropanů zatím na světovou špičku většinou nestačí. O tom, že evropský timbersport je ještě v plenkách, svědčí frekvence nových dosažených rekordů, tak jako tomu bylo a stále ještě je v ženském skoku o tyči. Excelentního času dosáhl v neděli kupříkladu Herman Schönbachler, když se jako první Evropan dostal ve Springboardu o čtyři sekundy pod 1 minutu, a vytvořil tak nový evropský rekord. Svůj finálový čas ze stejné disciplíny zlepšil o více než 26 sekund. Australan Dale Ryan ale tutéž disciplínu zvládl za 42 s.

Závěrem

Na závěr zbývá už jen zopakovat fakta. ČR má mistra Evropy ve STIHL Timbersportu! Přejme nyní divákům, aby si našli cestu do ochozů podobných soutěží, už pro tu skutečnost, že atmosféra je strhující a klání sportovců od začátku do konce napínavé. Přejme Martinovi, aby v roce 2004 titul nejen obhájil, ale aby dosahoval takových výkonů, které by ho obdařily odvahou pomýšlet na cíle ještě vyšší.