Praha, 03/14/2018

Z testů v tvrdých podmínkách vyšla nová královna motorových pil – STIHL MS 462

MS 462 Zoom

Letos na jaře se na tuzemském trhu objeví nová profesionální motorová pila STIHL MS 462 - vynikající pomocník v těžbě dřeva s doslova revolučními parametry.

Motorová pila Stihl MS 462 není žádným faceliftem dřívějších modelů značky STIHL, ale zcela novým strojem. Má nahradit stávající modely pil MS 441 a MS 461 ve třídě s obsahem 70 kubických centimetrů a podle ohlasů od uživatelů ze zemí, kde se již prodává, tedy v Německu, Rakousku a Švýcarsku, její parametry a výkon předčily očekávání. Společnost Stihl sází na precizní technické provedení svých výrobků na základě testování v reálných podmínkách. Proto nový model pily MS 462 prošel v rukách profesionálů testy v lesích Aljašky, Rakouska a Francie, v horkém létě i mrazivé zimě, ve velkých nadmořských výškách a v podmínkách s minimální možností údržby. Nová pila všude obstála na výbornou.

Ve své kategorii je pila Stihl MS 462 díky nové konstrukci absolutně nejlehčí. Hmotnost činí pouze 6,0 kg, s osazením vodicí lištou ES Light o délce 50 cm a s řetězem 3/8 RS pak udává systémovou hmotnost skvělých 7,6 kg. To je velice důležité, protože nízká hmotnost pily znamená i menší fyzickou námahu a tím i efektivnější práci. Zároveň však nízká hmotnost rozhodně neznamená, že by pila nebyla robustní a měla menší výkon. K nižší hmotnosti přispívá lehká kliková skříň, hmotnostně optimalizovaný ventilátor a odlehčený kryt řetězky. Technologie motoru STIHL 2-MIX s novým válcem s šikmými chladícími žebry odděluje výfukové plyny a čerstvou pohonnou směs, minimalizuje ztráty při výplachu a zvyšuje výkon při současném snížení spotřeby paliva. STIHL MS 462 má vysoký krouticí moment v širokém spektru otáček a řídicí jednotka M-Tronic 2.0 pilu automaticky přizpůsobuje změněným podmínkám. Stačí po nastartování studené motorové pily s aktivovanou brzdou řetězu nechat motor běžet asi 30 sekund, potom odbrzdit a přidat plný plyn po dalších asi 40 sekund. Řídící jednotka nastaví nejvyšší možné otáčky bez ohledu třeba na vyšší nadmořskou výšku. Pila si také nové nastavení „pamatuje". Zvýší se tak účinnost i efektivita práce zejména při odvětvování za současného snížení spotřeby paliva a emisí. Výkon 4,4 kW pak zaručuje i skvělé zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhé tři desetiny sekundy. Mimochodem, poměr hmotnost/výkon dosáhl výborného koeficientu 1,36.

Komfort obsluhy motorové pily STIHL MS 462 ještě zvyšuje vysoce kvalitní systém antivibračních prvků montovaných v místě upevnění a zároveň s menšími, ale stejně účinnými antivibračními elementy se zvýšila i tuhost, a tím také přesnost vedení pily v řezu. Horní kryt motoru je jednodílný a lze ho díky bajonetovým uzávěrům snadno odmontovat. Rychle se tak lze dostat ke vzduchovému filtru s radiálním těsněním, který vykazuje vynikající ochranu proti jemnému prachu, vodě i oleji a zároveň se velmi snadno udržuje. Na krytu ventilátoru jsou vyznačeny směrové lišty pro korekci směru řezu a podobnou pomůckou jsou vodicí lišty integrované do krytu řetězky, usnadňující odvětvování. Se stavitelným čerpadlem oleje lze jeho dávku velmi jednoduše zvýšit například při práci se suchým dřevem nebo při použití delší vodicí lišty.

U pily Stihl MS 462 je možné použití vodicích lišt o délce až 63 a 71 cm systému ES Light s pilovými řetězy RS. Pila bude na českém trhu k dispozici ve variantě M-Tronic (MS 462 C-M), ve variantě M-Tronic s vyhřívaným karburátorem a rukojeťmi (MS 462 C-M VW) a ve variantě s klasickým karburátorem bez elektronického řízení (MS 462).

 

Technická data STIHL RE 80 X
Pracovní tlak 10-90 barů
Pohotovostní hmotnost 7,0 kg
Maximální průtok vody 430 l/h
Příkon 1,7 kW
Délka síťového kabelu 5 m
Hladina akustického tlaku 75,0 dB(A)
Hladina akustického výkonu 89,0 dB(A)
Otáčky 20 000 (min)
Nádoba na čistící prostředky, průhledná 0,5 l
Maximální teplota přiváděné vody 40 °C

Materiály
ke stažení