Dřevorubecký klín

Nezbytná součást pomocné dřevorubecké výstroje

Dřevorubecký klín

Náročnou práci usnadňují spolehlivé ruční nástroje firmy STIHL. Musí být nekompromisně kvalitní, protože jedině potom platí rovnice: dobré nářadí = poloviční práce. Uvedenou rovnici lze snadno aplikovat na celou nabídku ručního nářadí značky STIHL.

V bohaté nabídce ručního nářadí nalezneme klíny, které jsou nezbytnou součástí pomocné dřevorubecké pracovní výstroje. Setkat se můžeme s klíny vyrobenými ze dřeva, kovu, plastu nebo kombinace těchto materiálů. Podle jejich použití je rozdělujeme na klíny tažné, štípací nebo klíny do řezu. Liší se mezi sebou úhlem, který svírá čelo
a hřbet klínu, tedy stoupáním.

Klín tažný slouží při kácení stromu k rozevření řezu a usměrnění pádu stromu. U silnějších stromů je nutno použít více tažných klínů. Do řezu se však musí zarážet postupně ve správnou dobu, protože při předčasném a příliš silném vyklínování by padající strom mohl vytrhnout nebezpečně velkou třísku nebo se i rozštípnout. Obecně má tažný klín být delší a nižší. Úhel stoupání je přibližně 10 stupňů s částečně zaobleným ostřím. V některých krajích se v lidové mluvě rozlišuje klín letní, kterým se označuje tažný klín se širokými hladkými boky, a klín zimní. Ten je většinou ocelový s četnými záseky na čele a hřbetu, které zabraňují vyskakování z řezu v namrzlém dřevě. Klín štípací slouží ke štípání dřeva. Obecně je kratší, užší a úhel stoupání je přibližně 14 stupňů. Také štípací klíny mohou být opatřeny záseky, které zabraňují jejich vyskočení ze spáry. Klín do řezu se používá při zkracování kulatiny k zamezení svírání pily v příčném řezu. Tyto klíny jsou obvykle užší s úhlem stoupání kolem 6 stupňů. Dobře je znají závodníci Timbersportu z disciplíny Single Buck.

Dřevorubecký klín STIHL

Klíny jsou vyrobeny z různého materiálu. Nejlepší dřevěné klíny jsou vyrobeny ze suchého dřeva habrového, akátového, bukového, jasanového, jilmového nebo javorového. Používají se především jako klíny tažné. Hrany na čele klínu jsou skoseny (tzv. „očelení“) a někdy je čelo staženo železnou objímkou. Kovové klíny jsou většinou vykované z uhlíkaté oceli. Mají zakalené pouze ostří, aby při zatloukání klínu ocelovou palicí nedošlo k odštípnutí. Plastové klíny se vyrábějí z tvrdého polyamidu. Objevují se také klíny vykované z bezešvé ocelové trubky s vložkou z jasanového, habrového nebo březového dřeva (tzv. Reissingerův klín). Kombinovaný klín má obvykle dřevěnou část nasazenou v ocelovém klínu.

vyhledání prodejce Najděte si svého prodejce!

Mapa prodejců
Dřevorubecké klíny STIHL Kompletní nabídka

dřevorubeckých klínů STIHL