Jakou ochranu sluchu používat při práci?

Se správnou ochranou sluchu můžete chránit svůj sluch nejen při práci v hlučném prostředí. Vysvětlíme vám, na co byste měli při výběru a používání ochrany sluchu pamatovat.

Ochrana sluchu při práci v zaměstnání a doma

Proč je ochrana sluchu při práci důležitá

Práce s benzínovým nářadím může být hlučná, ať už jde o foukač listí, motorovou pilu nebo zahradní nůžky. Nicméně naše uši jsou citlivé, a proto bychom je neměli vystavovat hlasitým zvukům. Ten, kdo pracuje na zahradě nebo v lese, se však hluku nemusí vždy vyhnout.

Abyste ale svůj sluch ochránili před nadměrným a dlouhodobým hlukem a předešli pozdějšímu poškození sluchu, měli byste při hlučné práci – na zahradě, na staveništi nebo v průmyslových podnicích či v řemeslné výrobě – používat ochranu sluchu.

Hluk ale není vždycky stejný. Kromě síly zvuku je vždy důležitá i vzdálenost od zdroje hluku. Je například rozdíl, zda je motor při práci přímo u ucha – jako v případě zahradních nůžek – nebo zda je vzdálen víc než metr – jako v případě sekačky. Při výběru správné ochrany sluchu je proto důležité vědět, jak velký hluk se skutečně dostává přímo do ucha.

V návodech k použití našich strojů najdete dvě hodnoty: hladina akustického výkonu označuje bezprostřední hlasitost na samotném zařízení, zatímco hladina akustického tlaku označuje hodnotu, která se skutečně dostane k uživateli. Obě hodnoty se udávají v decibelech (dB).

Ochrana sluchu při soukromé práci

Jaká ochrana sluchu existuje?

Existují dvě základní formy: zátkové a mušlové chrániče sluchu. Důležité: Ochrana je stejná – v tlumení hluku nejsou žádné zásadní rozdíly. Obě formy ochrany sluchu jsou nyní k dispozici v různých provedeních pro různé účely použití. Lze je také kombinovat s dalšími ochrannými prostředky, jako je přilba nebo obličejový štít. 

Záleží jen na vás, jakou formu si nakonec zvolíte – zda zátky do uší nebo mušlové chrániče. Zpravidla je dobré zvolit takovou ochranu sluchu, která je vám nejpříjemnější.

Zátky do uší

Zátky do uší se často používají v továrnách a výrobních halách, kde se tato ochrana musí nosit po dlouhou dobu. Výhoda zátek: mnoho lidí považuje nošení zátek do uší v takovém prostředí pohodlnější, protože se uši nepotí a ochranu sluchu není třeba mnohokrát sundávat a znovu nasazovat.

Zátky do uší se obvykle vyrábějí z kónicky tvarované PU pěny a lze je snadno vložit do zvukovodu. Díky hlubokému uložení dosahují dobrých hodnot tlumení. Vzhledem k tomu, že se zátky nenosí na hlavě, jsou obvykle pohodlnější než chrániče sluchu pro lidi, kteří nosí brýle.

Speciální formou jsou zátky na ochranu sluchu se spojovacím páskem nebo obloukem nebo ušní tvarovky, které jsou individuálně přizpůsobeny zvukovodu uživatele.

Mušlové chrániče sluchu

Mušlové chrániče sluchu jsou nástavce, které vypadají jako mohutná sluchátka. Mušle se obvykle připevňují na hlavový pásek nebo se montují na přilbu. Princip tlumení je stejný jako u zátek do uší. Během pracovních přestávek je lze jednoduše sundat nebo složit.

Mušlové chrániče sluchu jsou vhodné pro všechny práce uvnitř i venku. Mušle lze používat i za každého počasí. Při nízkých teplotách má tato forma ochrany sluchu dokonce tu výhodu, že uši zůstávají během práce v teple.

Obecně se doporučuje používat mušlové chrániče sluchu v případě, že si musíte ochranu často nasazovat a sundávat nebo pokud pracujete ve znečištěném prostředí. Dojde-li k ušpinění rukou pryskyřicí, například při práci v lese, jsou mušle hygieničtější než zátky.

Chrániče sluchu s funkcí rádia nebo Bluetooth®, jako je například chránič sluchu STIHL Dynamic s Bluetooth® (BT)

Ochrana sluchu s Bluetooth®

Další vývoj klasických mušlí přináší ochranu sluchu s rádiem nebo Bluetooth®. Modely, jako je mušlový chránič sluchu STIHL s Bluetooth® (BT) – DYNAMIC Sound , umožňují komunikaci s kolegy prostřednictvím chytrého telefonu nebo připojené vysílačky. Tato ochrana sluchu má navíc zábavní funkce: hudba z rádia nebo streamovaná hudba může zvýšit motivaci a působit proti ztrátě koncentrace při monotónní práci.

Kombinace ochrany sluchu při profesionální práci v lese

Kombinace ochrany sluchu

V případě extrémního hlukového zatížení můžete současně nosit zátky do uší a mušlové chrániče sluchu. Tímto způsobem dosáhnete vyššího tlumení hluku. Upozorňujeme však, že jednotlivé hodnoty nelze jednoduše sčítat. Používejte proto pouze kombinace schválené akreditovanými evropskými zkušebnami.

Vybrané tlumiče hluku

Pro ochranu sluchu při profesionální práci nebo práci doma nabízí STIHL výběr různých výrobků, jako jsou mušlové chrániče sluchu nebo zátky do uší.

Od jaké hlasitosti by se měla začít nosit ochrana sluchu?

Při profesionálních pracovních činnostech existují specifické požadavky na to, od které hladiny hluku by zaměstnanci měli používat ochranu sluchu. Mezní hodnoty jsou stanoveny ve vyhlášce o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci v oblasti hluku a vibrací – bez ohledu na to, zda se jedná o práci v lese, na staveništi nebo v komunálním sektoru.

  • Úrovně hlasitosti pod 80 dB jsou proto bezproblémové.

  • Dolní prahová hodnota je 80 dB. Při hluku nad touto hranicí by se měla používat ochrana sluchu.

  • Horní prahová hodnota je 85 dB. Pokud hluk dosáhne této hodnoty, je povinnost používat ochranu sluchu.

Ochrana sluchu při profesionální práci v lese

Od kdy má smysl používat ochranu sluchu při soukromé práci?

Ochrana sluchu při soukromé práci na zahradě

Hlučné mohou být i soukromé práce, například práce na zahradě nebo řezání dříví v lese. Některé benzínové motorové pily, křovinořezy nebo zahradní nůžky mohou vydávat hluk přesahující 100 dB, což je hladina hluku srovnatelná s rockovým koncertem. Elektricky napájené modely dosahují úrovně 85 až 100 dB. To je zhruba hlasitost hlavní silnice.

Dobré vědět: Nejmenší hluk vzniká při používání akumulátorových zařízení. Akumulátorový foukač listí produkuje hluk o intenzitě 60 až 80 dB, akumulátorové vyžínače a zahradní nůžky vytvářejí podobnou úroveň hluku.

Ochrana sluchu při soukromé práci na zahradě

Na otázku, zda byste měli nosit ochranu sluchu při soukromých pracích na zahradě nebo v lese, nelze tedy odpovědět obecně. Rozhodující je individuální hlučnost daného zařízení. Hladinu akustického tlaku, kterou je třeba zohlednit při výběru ochrany sluchu, najdete v návodech k použití všech strojů STIHL. Hodnoty jsou uvedeny pro typické použití a odpovídají skutečné hlasitosti u ucha.

Tip STIHL: I když pro soukromé práce neexistují předpisy podobné předpisům o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, slouží tyto předpisy jako vynikající vodítko. To znamená: Doporučujeme nosit ochranu sluchu již od 80 dB, abyste svůj sluch co nejlépe chránili.

Návod: Jak vybrat správnou ochranu sluchu pro vaši práci

Tip STIHL: Správnou ochranu sluchu STIHL najdete docela snadno: všechny modely s doplňkem „Concept“ mají hlavový pásek, varianty s přidaným písmenem „F“ mají pásek skládací. Modely s označením „BT“ mají možnost připojení Bluetooth®.

Jak se o ochranu sluchu starat a jak ji čistit?

Má-li vás ochrana sluchu bezpečně chránit po dlouhou dobu, měli byste dbát na její správné používání:

  • Čištění

Po práci odstraňte nahromaděný prach a tekutiny a zajistěte, aby chránič sluchu řádně vyschl.

  • Péče

Pokud chrániče sluchu používáte často, měli byste pravidelně vyměňovat hygienické sady, které se skládají z těsnicích kroužků a pěnových polštářků. Známkou toho, že je nutná výměna, bývá změna tvaru, praskliny, zlomení nebo deformované hlavové pásky.

  • Skladování

Chránič sluchu skladujte v čistém a suchém prostředí, které není příliš teplé, a chraňte jej před přímým slunečním světlem.

Shrnutí pro výběr správné ochrany sluchu 

  • Řada pracovního nářadí produkuje vysokou hladinu hluku, před níž byste si měli sluch chránit.
  • Vhodnou ochranu sluchu se doporučuje používat jak při profesionální práci, např. na stavbách nebo v lese, tak při soukromé práci.
  • Zátky do uší a mušlové chrániče sluchu chrání stejně dobře a bezpečně. To, jakou formu ochrany sluchu si vyberete, závisí obvykle na vašich preferencích.
  • Potřebnou hodnotu tlumení poskytovanou ochranou sluchu zjistíte na základě hodnot SNR nebo HML. Tyto informace najdete v návodu k použití příslušného zařízení.