Čištění řetězové pily krok za krokem

Pravidelnou péči potřebuje každá řetězová pila, bez výjimek. Ukážeme vám, jak svou pilu vyčistíte rychle, jednoduše a efektivně.

Materiál na čištění řetězové pily STIHL

Důvody, proč byste svou řetězovou pilu měli čistit

Každé použití znamená pro vaši řetězovou pilu zátěž. Ulpívají na ní zbytky rostlin a pryskyřice, pilové řetězy se časem otupí a na jednotlivých součástech se usazuje prach. Pokud nečistoty neodstraníte, omezíte tím funkčnost řetězové pily z dlouhodobého hlediska. 

Čištění řetězové pily: Návod

Na čištění řetězové pily si vyhraďte čas pravidelně. Díky tomu si vaše řetězová pila zachová dokonalý výkon. Při péči o akumulátorové, elektrické a benzinové řetězové pily je třeba mít na paměti několik specifik.

Než se pustíte do čištění řetězové pily, je nutné provést následující kroky:

Otevřená benzinová řetězová pila STIHL MS 462 C-M před čištěním

Odolné nečistoty

Zkontrolujte, zda jsou štěrbiny pro chladicí vzduch čisté, a v případě potřeby je vyčistěte štětečkem nebo stlačeným vzduchem. Správná funkce štěrbin pro chladicí vzduch je důležitá pro ochranu motoru před přehřátím. Nyní sejměte kryt řetězového kola a očistěte okolí řetězového kola. Na obzvláště odolné nečistoty použijte rozpouštědlo pryskyřice.

Multispray
Akce
MultisprayČisticí prostředky
K dostání pouze u specializovaných prodejců STIHL
149,00 Kčmísto 165,00 Kč*Cena za 100 ml 37,25 Kč
Care and Clean Kit MS Plus
Care and Clean Kit MS PlusČisticí prostředky
K dostání pouze u specializovaných prodejců STIHL
620,00 Kč

Pravidelným čištěním předejdete předčasnému opotřebení vodící lišty a pilového řetězu. Demontujte pilový řetěz a vodicí lištu. Pomocí pilovací měrky odstraňte zbytky oleje a nečistot z výstupního kanálku oleje, vstupního otvoru oleje a drážky. Skvělou práci zde odvede také kvalitní rozpouštědlo pryskyřice. Vzniklé otřepy můžete odstranit plochým pilníkem nebo rovnačkou vodicích lišt.

Pro optimální celkovou ochranu doporučujeme dlouhodobě používat speciální čisticí prostředek STIHL. Po vyčištění postříkejte řeznou sestavu servisním olejem.

Namontujte čistou a suchou řeznou sestavu zpět na řetězovou pilu a nasaďte kryt řetězového kola.

Profi tip STIHL:

Ještě lepšího výsledku dosáhnete v případě, že máte v kůlně zařízení na stlačený vzduch. Tím odstraníte i ty nejmenší nečistoty. Do dalšího použití uložte řetězovou pilu vždy s nasazenou ochranou lišty na suchém místě. 

Před přestávkou

Čas od času a zejména před delší přestávkou (tři měsíce a víc) je nutné řetězovou pilu vyčistit důkladně. První kroky jsou stejné u akumulátorových, elektrických i benzínových řetězových pil:  

Řeznou sestavu vyčistěte a přeostřete

Vyjměte vodicí lištu a pilový řetěz z krytu. Vyčistěte je podle výše uvedeného popisu. Zkontrolujte stav obou součástí. Měly by se řezné zuby přeostřit? Objevil se na vodicí liště otřep? Pokud ano, opatrně je odstraňte plochým pilníkem nebo rovnačkou vodicích lišt.

Další cenné tipy k ostření řetězové pily najdete v podrobném průvodci ostření nebo si nechte pilový řetěz profesionálně naostřit u některého z našich kvalifikovaných specializovaných prodejců

Po vyčištění postříkejte vodicí lištu a pilový řetěz servisním olejem a uložte je odděleně od krytu do příslušného ochranného pouzdra. 

Péče s dvojí funkcí

Multispray STIHL nabízí ideální řešení pro odolné nánosy pryskyřice a zároveň poskytuje optimální ochranu proti korozi. 

Čištění krytu

Odstraňte z krytu prach a piliny. Vyčistěte oblast kolem řetězového kola (viz výše). Zkontrolujte, zda jsou štěrbiny pro chladicí vzduch volné, a vyčistěte je štětečkem nebo stlačeným vzduchem. 

Plnění nádržky mazacího oleje

Je na čase vyčistit nádržku na olej? Můžete to udělat sami, nebo navštívit specializovaného prodejce STIHL. Při čištění možná objevíte poškození. V takovém případě doporučujeme obrátit se na specializovaného prodejce STIHL, který provede údržbu a opravu. Při použití biologického řetězového oleje naplňte nádržku mazacího oleje do plna a skladujte ji plnou. 

Čištění olejového kanálku

Zkontrolujte hladinu oleje v nádrži. Za normálních okolností se hladina oleje při práci s řetězovou pilou snižuje. Pokud tomu tak není, může jít o závadu v přísunu mazacího oleje. Chcete-li tuto závadu odstranit, vyčistěte olejové kanály řetězové pily nebo se obraťte na některého z našich specializovaných prodejců. 

Specifika u akumulátorových a benzínových řetězových pil

Kromě výše uvedených kroků byste u akumulátorových a benzínových řetězových pil měli při čištění dodržovat následující opatření: 

Čištění akumulátorové řetězové pily

U akumulátorových zařízení je důležité správné skladování akumulátoru:

Muž stojí před dílnou s akumulátorovou řetězovou pilou STIHL s ochrannou lištou
 • Akumulátor vyčistěte vlhkým hadříkem. 
 • Uchovávejte ho na úrovni nabití signalizované dvěma rozsvícenými LED diodami. Tímto způsobem zabráníte hlubokému vybití, které má jinak škodlivý vliv na fungování a životnost akumulátoru.
 • Akumulátor skladujte mimo řetězovou pilu a nabíječku. 
 • Vlhkým hadříkem otřete také nabíječku. V případě potřeby štětečkem očistěte elektrické kontakty. 

V následujícím videu vám na příkladu modelu MSA 300 ukážeme, jak správně vyčistit filtr akumulátorové řetězové pily:

Čištění benzínové řetězové pily

Čistič STIHL Varioclean vedle řetězové pily STIHL na pracovním stole

Čištění benzínové řetězové pily je trochu časově náročnější. Vezměte prosím na vědomí také následující informace:

 • Vyprázdnění nádrže

Palivovou nádrž řetězové pily vyprázdněte na dobře větraném místě. Zbytky byste měli zlikvidovat ekologicky šetrným způsobem ve speciálních zařízeních na likvidaci odpadu.

 • Zbytky paliva v karburátoru

Vyprázdněte palivovou nádrž a stroj nastartujte. Řetězovou pilu nechte krátce běžet, až v nádrži nezbude benzin a řetězová pila se zhasne při volnoběhu. Tím se zabrání zaseknutí membrány v karburátoru. Pro důkladné vyčištění doporučujeme obrátit se na prodejce STIHL.

 • Zkontrolujte zapalovací svíčky a otvor pro nasávání chladicího vzduchu a v případě potřeby je vyčistěte.
 • Čištění vzduchového filtru

Aby se výkon vaší řetězové pily časem nesnížil, pravidelně čistěte vzduchový filtr. Filtr vyjměte z krytu a pak ho vyklepejte. 

V následujícím videu vám ukážeme, jak důkladně vyčistit filtr HD2 řetězové pily:

Abyste neztratili přehled o všech potřebných opatřeních týkajících se čištění, shrnuli jsme je do tabulky. Tyto pokyny spolu s dalším podrobným popisem jednotlivých kroků najdete v návodu k použití vašeho zařízení.

Shrnutí: Čištění řetězové pily

 • Pravidelná údržba zajistí správnou funkci vaší řetězové pily.
 • Pracujte pouze s vhodnými ochrannými pomůckami. 
 • Po každém použití zařízení vyčistěte. Doporučujeme také důkladné čištění před zimní přestávkou.
 • Při čištění akumulátorových a benzinových řetězových pil mějte na paměti jejich specifika.