Správné ostření pilového řetězu

Každá řezná garnitura vyžaduje pravidelnou péči. Aby vaše pila dosahovala neustále plného výkonu, je nutné nezapomínat ostřit pilový řetěz. Jak na to?

Benzinová řetězová pila STIHL MS 261 C-M s vodicí lištou Light 04 vedle palivové směsi STIHL MotoMix před ostřením

Přehled: Ostření pilového řetězu

  • Práce s tupým pilovým řetězem je namáhavá a především méně bezpečná

  • Naostření pilového řetězu lze provést jednoduše s pomocí těch správných nástrojů

  • K naostření zubů pilového řetězu použijte vhodný kulatý pilník
  • Při údržbě, a to nejen při ostření řetězu, si nezapomeňte přečíst návod k použití řetězové pily
Pilníky a řetěz řetězové pily STIHL na pracovním stole v dílně

Jak poznám, že je pilový řetěz tupý

I ten nejlepší pilový řetěz se časem otupí. Práce kvůli tomu začíná být namáhavější a řetězová pila se stále víc opotřebovává. Kromě toho se zvyšuje fyzická zátěž a výsledek řezání přestává být uspokojivý. 

Pokud si při práci s pilou všimnete následujících znaků, je třeba řetěz pily naostřit nebo případně vyměnit.

Pět znaků tupého pilového řetězu

Znak č. 1

Pilový řetěz se do dřeva sám nezatahuje. K řezání je nutné ho nutit tlakem na motorovou jednotku.

Znak č. 2

Při příčném nebo i podélném řezu, a také při svislém řezu dřevem vytváří řetězová pila místo hrubých třísek jemné piliny.

Znak č. 3

I přes bezvadné mazání a správné napnutí řetězu dochází na řezu k tvorbě kouře.

Znak č. 4

Řetězová pila uhýbá jedním směrem a řez je křivý. To ukazuje zejména na jednostranně ztupené nebo nerovnoměrně dlouhé zuby.

Znak č. 5

Řetězová pila při řezání vibruje a odskakuje. Je obtížné pilu přesně přiložit.

Muž v rukavicích STIHL piluje kulatým pilníkem řetěz benzinové řetězové pily STIHL 261 C-M

Jaká je vzdálenost omezovače hloubky?

Vzdálenost omezovače hloubky je vzdálenost mezi přední hranou hřbetu zubu a horní hranou omezovače hloubky. Čím větší je tato vzdálenost, tím více dřeva se na jeden zub ohobluje.
Při ostření zubů pily se vzdálenost omezovače hloubky zmenšuje. Je to proto, že zub se při ostření zkracuje a díky svému tvaru se také zplošťuje.

Pro dosažení dobrého výsledku řezání je proto třeba při každém ostření řetězu motorové pily zkontrolovat vzdálenost omezovače hloubky a v případě potřeby ji upravit.

Osoba s vodítkem držáku pilníku STIHL na vodicí liště STIHL Light 04

Ostření pilových řetězů kulatým pilníkem

Zuby pilového řetězu si můžete přebrousit sami pomocí kulatého pilníku. Použité nářadí však musí být vhodné pro daný pilový řetěz. Pokud použijete nesprávný pilník, můžete dokonce snížit řezný výkon řetězu. Vysvětlíme vám, jak najít ten správný kulatý pilník.

Volba správného kulatého pilníku závisí na rozteči pilového řetězu. Každé rozteči řetězu je přiřazen určitý průměr kulatého pilníku.

Volba správného kulatého pilníku pro ostření řetězové pily

Rozteč řetězu přiřazuje pilový řetěz k určitým výkonovým třídám řetězové pily. U všech pilových řetězů STIHL můžete snadno zjistit rozteč řetězu, protože na omezovači hloubky je uvedeno číselné označení. Potřebný průměr pilníku pak snadno zjistíte z převodní tabulky STIHL.

Číslice pro označení rozteče řetězu na omezovači hloubky řetězu

Pokud číslice na omezovači hloubky už není čitelná, lze rozteč řetězu určit pomocí zkušební měrky pro řetězy. Alternativně můžete rozteč řetězu také vypočítat. K tomu je třeba pomocí posuvného měřidla změřit vzdálenost od středu jednoho nýtovacího čepu ke středu nýtovacího čepu o dvě pozice dál a výsledek vydělit dvěma. Tak dostanete rozteč řetězu v milimetrech. Protože se však rozteč řetězu vždy udává v palcích, musíte výsledek odpovídajícím způsobem přepočítat: jeden milimetr odpovídá 0,039 palce; to znamená, že výsledek naměřený v milimetrech musíte ještě vynásobit 0,039, abyste získali příslušnou hodnotu v palcích. Pro takto vypočtenou hodnotu pak už stačí v převodní tabulce STIHL jen vyhledat příslušný průměr pilníku:

Označení na omezovači hloubkyAlternativní označení na omezovači hloubkyRozteč řetězuPrůměr kulatého pilníku
11/41/4"4,0 milimetru
2325.325"4,8 milimetru
33/83/8"5,2 milimetru
4404.404"5,5 milimetru
6P, PM3/8" Picco4,0 milimetru
7 1/4" Picco3,2 milimetru

Dobré vědět

Upozorňujeme, že pilníky na pilové řetězy jsou jinak sekané, tj. mají jinou strukturu povrchu než například dílenské pilníky. Ty jsou proto k ostření pilového řetězu zásadně nevhodné.

Tip k výrobku: Pomocí držáku pilníku 2 v 1 můžete ostřit zuby řetězové pily a zároveň nastavit omezovač hloubky na správnou výšku.

Měkké nebo tvrdé dřevo? Optimální nastavení omezovače hloubky

Omezovač hloubky je součástí řezného zubu pilového řetězu. Určuje, jak hluboko pronikne řezný zub do dřeva při řezání řetězovou pilou a kolik dřeva odhobluje. Pro optimální řezný výkon je proto nutné správně nastavit vzdálenost omezovače hloubky v závislosti na druhu dřeva. Vysvětlíme vám, čemu byste měli věnovat pozornost.

Omezovač hloubky by měl být přizpůsoben typu dřeva

Každý druh dřeva se při řezání chová jinak. Díky správnému nastavení omezovače hloubky můžete sobě i pile usnadnit práci. V praxi doporučujeme, abyste při nákupu řetězu věnovali pozornost zejména druhu dřeva, které budete řezat. 

Omezovač hloubky se přizpůsobí pomocí pilovací měrky

U tvrdých dřevin je odpor při řezání větší než u měkkých dřevin. Pro řezání tvrdého dřeva by proto vzdálenost omezovače hloubky neměla být příliš velká. Při řezání měkkého dřeva mimo období mrazu může být tato vzdálenost až o 0,2 mm větší. K tomu je možné použít pilovací měrku nejbližší vyšší rozteče řetězu. Společnost STIHL nabízí také speciální pilovací měrku, s níž můžete přímo určit optimální vzdálenost omezovače hloubky pro tvrdé a měkké dřevo.

Při volbě vzdálenosti omezovače hloubky poskytuje řetězu orientaci rozteč řetězu. To, jak velká by měla být vzdálenost omezovače hloubky v případě tvrdého dřeva, najdete v tabulce výše.

Další tipy a triky k ostření řetězové pily 

  • Na začátku si fixem označte řezný zub. Označení pomáhá při kontrole rovnoměrného úběru materiálu. Ten zkontrolujte po dvou až třech tazích pilníkem. Pokud zaznamenáte rovnoměrný úběr materiálu, je vaše pracovní metoda správná. Pokud je barva odstraněna jen místy, zkontrolujte, zda používáte správný pilník, a ujistěte se, že pilník nevedete příliš vysoko nebo příliš nízko.
  • S pilovým řetězem nepracujte tak dlouho, že se úplně ztupí. Čas od času stačí několik tahů pilníkem, aby byl řetěz opět ostrý.
  • Počítejte tahy pilníkem a na každém řezném zubu proveďte stejný počet tahů tak, aby všechny řezné zuby byly stejně dlouhé.
  • Pokud jsou řezné zuby v jedné řadě kratší než ve druhé, použili jste na jedné straně větší přítlak. Délku zubů srovnejte tak, že na delších řezných zubech provedete jeden až dva tahy pilníkem.
  • Tip k výrobku: S držákem pilníku 2 v 1 můžete ostřit zuby pilového řetězu a zároveň upravit omezovač hloubky na správnou výšku.

Návody k použití řetězových pil STIHL

Návod k použití řetězové pily STIHL si můžete pohodlně stáhnout zde.