Motor STIHL 4-Mix®: síla přírody

Motor STIHL 4-Mix® představuje velký výkon při nízké hmotnosti, inovativní využití paliva, nejjednodušší ovládání, příjemnější zvuk a spojení těch největších výhod dvoutaktních a čtyřtaktních motorů.

Svažitý terén před domem je sečen benzínovým křovinořezem STIHL FS 131 s motorem 4-Mix®

Motor STIHL 4-Mix®: Čtyřtaktní motor s výhodami dvoutaktu

Čtyřtaktní motor STIHL 4-Mix® vám zpříjemní i tu nejnáročnější práci. Byl vyvinut tak, aby všechny aspekty ovládání a funkčnosti poskytovaly uživateli tu nejlepší podporu. Motor STIHL 4-Mix® je poháněn obvyklým palivem (směs 1:50) a kombinuje tak provoz nezávislý na poloze a dobrou akceleraci. Motor STIHL 4-Mix® dosahuje vysokého točivého momentu při relativně nízké spotřebě paliva a díky tomu pracuje s mimořádně nízkými emisemi. Kompaktní konstrukce motoru STIHL 4-Mix® zajišťuje příznivý poměr výkonu na jednotku hmotnosti a nízké vibrace. Mile překvapí také příjemnější hladinou provozního hluku.

Motor STIHL 4-Mix®: Podrobný popis provozu

Jak už název napovídá, motor STIHL 4-Mix® je čtyřtaktní: Sání, stlačení (komprese), zážeh (expanze), výfuk. Podrobněji vypadá způsob fungování následovně:

Robustní síla a zároveň lehkost startování

Pro snadnější startování motoru STIHL 4-Mix® je každý motor vybaven vestavěným automatickým dekompresním systémem. Funguje takto: při startování motoru 4-Mix® se ventil v motoru lehce otevře pomocí vačky odstředivého závaží. Část kompresního tlaku tak může tímto minimálním otvorem unikat, a tím se účinně snižuje síla potřebná k nastartování motoru. Jakmile jsou při prvním pracovním taktu překročeny otáčky startéru, automatické dekompresní zařízení se automaticky deaktivuje a motor 4-Mix® pokračuje při plné kompresi efektivně a energicky v práci.

Žena s ochrannými brýlemi a s ochranou sluchu odstraňuje listí se STIHL KombiMotorem KM 131 R s nástavcem foukače

Speciální konstrukce motoru 4-Mix®: malá hmotnost, velký výkon

Motor STIHL 4-Mix® je na poměry konvenčních čtyřtaktů nebývale lehký. Díky směsi s mazáním odpadají součástky potřebné u běžných čtyřtaktů, jako je olejové čerpadlo, olejový filtr a olejová vana. Motor je tak nejen lehčí, ale rovněž se snadněji udržuje: kontroly oleje, výměny oleje a likvidace použitého oleje jsou nyní minulostí.

Motor STIHL 4-Mix® nebo motor 2-Mix?

Naše přední motorové systémy jsou inovativní, výkonné a mimořádně účinné. V následující tabulce jsme shrnuli nejdůležitější údaje o jednotlivých systémech.

Motor STIHL 2-MixMotor STIHL 4-Mix®
Efektivní využití palivaOptimální využití dostupného výkonu
Nižší provozní nákladyPoužití nezávislé na místě
Vysoké hodnoty výkonu motoruMimořádně vysoký točivý moment
Kompaktní designMenší zatížení znečišťujícími látkami

Stručný přehled o motoru STIHL 4-Mix®:

  • Snížení množství znečišťujících látek: díky téměř bezezbytkovému spalování paliva je splněna přísná evropská emisní norma Stage V. 
  • Bez servisu oleje: snadná údržba, protože se používá obvyklá palivová směs. 
  • Nízká hmotnost: díky směsi s mazáním nemusí být namontovány díly potřebné u běžných čtyřtaktů, jako je olejové čerpadlo, olejový filtr a olejová vana. 
  • Nižší hladina hluku: příjemný zvuk i při maximálním výkonu. 
  • Průtažná síla a vysoký točivý moment: vysoká komprese zajišťuje silný výkon.