Systém filtrace vzduchu STIHL: delší životnost a lepší výkon

Naše systémy filtrace vzduchu s dlouhou životností jsou odolnější a mají lepší těsnění než standardní systémy, takže vaše nářadí chrání lépe a déle.

A STIHL MS 241 C-M petrol chainsaw being used to cut through a tree trunk

Proč váš stroj potřebuje vzduchový filtr

Když motor běží, neustále nasává vzduch. Tento vzduch prochází před vstupem do motoru filtrem, aby byl zajištěn co nejhladší průběh spalovacího procesu a aby se motor co nejméně opotřebovával. Účelem je odfiltrovat nežádoucí částice, jako je betonový prach, dřevěné třísky a další jemné nečistoty, z okolního vzduchu a zabránit jim vniknout do motoru, kde mohou snadno způsobit poškození. Proto jsou mnohé řetězové pily STIHL a všechny rozbrušovací stroje STIHL vybaveny inovativním systémem vzduchového filtru s dlouhou životností.

Close-up of a STIHL air filter

Vzduchový filtr STIHL v řetězových pilách: prodloužená životnost

Většina řetězových pil STIHL je vybavena inovativním systémem vzduchového filtru s dlouhou životností a systémem směrování, který odlehčuje filtračním prvkům nacházejícím se za pilou. Funguje to následovně: 

 • Nejprve se dá do pohybu nasávaný vzduch, čímž se ze vzduchu vyplaví větší a těžší částice. Tento předfiltrovaný vzduch je veden kanálem směrování ke vzduchovému filtru v motoru stroje STIHL.
 • Nasávaný vzduch pak prochází velkokapacitním vzduchovým filtrem, aby byl vzduch přiváděný do motoru přes karburátor nebo vstřikovací systém STIHL zcela čistý. U mnoha našich modelů je tento vzduchový filtr vyměnitelný, takže materiál filtru lze přizpůsobit podmínkám; například polyamidové filtry do chladného počasí nebo náš vysoce výkonný inovativní vzduchový filtr HD2 z polyethylenového filtračního materiálu. Póry vzduchového filtru HD2 jsou až o 70 % menší než póry rounových a polyamidových filtrů, což znamená, že dokáže účinně filtrovat i ten nejjemnější prach z nasávaného vzduchu. Vzduchový filtr HD2 je také odolný vůči oleji a vodě a je vybaven vysoce účinným těsněním, které zabraňuje vniknutí nefiltrovaného vzduchu do motoru, čímž prodlužuje jeho životnost. Vzduchové filtry HD2 lze navíc snadno čistit a opakovaně používat: stačí vyjmutý filtr postříkat přípravkem STIHL Varioclean, nechat čisticí prostředek krátce působit, poté vzduchový filtr opláchnout a vysušit a teprve poté jej znovu namontovat.

STIHL profi tip: Standardní vzduchový filtr můžete vyměnit za vzduchový filtr HD2. Dodává se ve třech variantách pro různé modely řetězových pil.

Systém filtrace vzduchu STIHL v rozbrušovacích strojích

Všechny rozbrušovací stroje STIHL mají systém vzduchových filtrů s dlouhou životností, který zahrnuje cyklonové předčištění vzduchu, papírový filtr a jemný prachový filtr. S inovativním systémem cyklonového předčištění odpadá nutnost každodenního čištění filtru a filtr má tak mnohem delší životnost. Níže se dozvíte, jak funguje systém filtrace vzduchu podrobně:

 • V první fázi cyklonového předčištění vzduchu odsaje přibližně 80 % prachových částic z nasávaného vzduchu. Na rozdíl od běžných systémů se tyto částice neshromažďují ve vzduchovém filtru, ale jsou spolu s chladicím vzduchem vypuzeny zpět do prostředí. 
 • Dále papírový filtr odstraňuje částice ze vzduchu, který prošel cyklónovým předčištěním, což pomáhá prodloužit životnost filtru.
 • Po papírovém filtru následuje jemný prachový filtr, který zachytí i ty nejjemnější prachové částice.
A steel girder being cut with a STIHL MS 500i cut-off machine on a construction site

Výhody systému filtrace vzduchu STIHL

 • Metodické čištění: předčištění snižuje opotřebení navazujících filtrů. 
 • Lepší filtrační účinek: zatížení je z velkokapacitního vzduchového filtru přesunuto. 
 • Delší životnost filtru: servisní intervaly pro čištění a výměnu vzduchového filtru se výrazně prodlužují. Tyto intervaly se mohou lišit v závislosti na materiálu filtru a jeho použití. 
 • Nízké nároky na údržbu: systém filtrace vzduchu STIHL nevyžaduje žádnou zvláštní péči .
 • Snadná údržba: Čištění vzduchového filtru řetězové pily je velmi jednoduché. Podrobnosti o postupu najdete v návodu k obsluze.

Shrnutí: systém filtrace vzduchu STIHL

 • Vzduchový filtr odstraňuje nežádoucí částice ze vzduchu nasávaného motorem.
 • STIHL vyvinul řadu inovativních vzduchových filtrů, které jsou optimalizovány podle způsobu použití. 
 • Vzduchové filtry STIHL zaručují dlouhou životnost motoru, zabraňují předčasnému opotřebení pístů a válců a brání znečištění palivové směsi.